Sesli Sorgular İçin Arama Motoru Optimizasyonu

Sesli Sorgular İçin Arama Motoru Optimizasyonu

Organik aramalara son zamanlarda etki eden en büyük tüketici alışkanlığı sesli aramalar. Mobil aramalardaki artış ve sesi algılayıp anlamlandırabilen asistan yazılımlarla birlikte, insanların online bilgi arama alışkanlığı da hızla değişmeye başladı.

Siri, Alexa, Amazon Echo, Cortana, Google veya başka bir robot arkadaşımız artık bizimle birlikte. Dolayısıyla günümüzde sesli aramanın önemini sorgulamaya bile gerek kalmadı diyebilirim. Google’a göre 2020 yılına kadar sorguların yarısı sesli aramalardan oluşacak ve bu durum SEO için yepyeni bir yaklaşım gerektiriyor.

Sıfırıncı Sıra: Featured Snippet Nedir?

Sesli aramalar sonucu öne çıkan konulardan biri arama sonucu sayfalarında en üstte yer alan “Featured Snippet”lar. Türkçeye “öne çıkarılmış parçacıklar” olarak çevirsek de anlamını tam olarak karşılamayabilir. Bu nedenle detaylı olarak açıklayayım.

Featured Snippet’lar, Google’ın sorguya vereceği en iyi yanıtı bir web sitesinden çekerek SERP’te en üst sırada küçük bir kutuda gösterdiği içeriklerdir ve genellikle ilgili kaynağa yönlendirme yapar. Bu öne çıkan snippet’lera Moz Pazarlama Mühendisi Pete Meyers tarafından kullanılan bir terim olan “Position Zero” (Sıfırıncı Sıra) da denir.

Stone Temple Consulting’e göre test edilen 1,4 milyon Google sorgusunun yaklaşık %30’su şuan Featured Snippet’ları gösteriyor. Sesli sorguların arttığını göz önünde bulundurursak, SEO stratejinizi snippet’lar için optimize etmeniz çok önemli.

Burada dikkat çekmek istediğim diğer şey, kullanıcının sesli arama yaptığında beklediği cevabın nasıl olduğu. Eğer sözlü olarak bir cevap bekliyorsa arama sonucu sayfasının çok da bir etkisi kalmıyor. Çünkü asistan sadece 1 sonuç okuyor ve asistanın seçimi de snippet oluyor.

Dünyanın en etkili en cazip meta açıklamalarını, başlık etiketlerini kullanmış olabilirsiniz. Fakat konumunuz sıfırdan sonra geliyorsa, sevimli içeriğiniz yüksek sesle okunmayacak ve kullanıcı tarafından hem görülmemiş hem de duyulmamış olarak kalacaktır.

Long-tail Kelimelerin Önemi

Tabii ki sesli sorgu ve standart sorgu arasındaki temel fark, sesli sorguda konuşma dilinin daha doğal bir şekilde kullanılmasıdır. Bu yeni tarz arama ve sorgu biçimlerini SEO stratejinize dahil etmelisiniz.

Öne çıkan snippet’ların özel alanına giden yolculuğunuzun ilk aşaması ürün veya hizmetlerinizle ilgili bilgi sorgularını belirlemektir. Anahtar kelime araçlarını kullanın, müşterilere sorun ve farklı kaynaklardan aldığınız soruları düzenli olarak gözden geçirin. Answer The Public bu konuda yardım alabileceğiniz harika bir araç. Henüz Türkçesi olmasa da size fikir verecektir. Bu araçta olduğu gibi sorguları kim, neden, nasıl gibi sorular doğrultusunda gruplara ayırabilir ve kullanıcı niyetini daha derinden anlayabilirsiniz. Ayrıca Google’da “People also asked” ya da “Search related” özelliğini kullanarak da kullanıcıların alakalı sorgularını inceleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz sonuçları Google’a yazarak ve öneçıkan snippet’ların sonuçlarını inceleyerek test edin. Bunları temel olarak kullanın ve içeriğinizi daha iyi hale getirmek için nasıl geliştirmeler yapabileceğinizi belirleyin. Belki de makaleniz bir kaynak olarak yeterince bilgi sağlamıyor ve belki de şuanki cevabınız yeterince uzun değil.

Sesli Sorgular İçin İçerik Optimizasyonu

Bir sonraki adımınız muhtemelen bir blog yazısı ile birlikte bu içeriklere cevap vermek olacaktır. Google elbette snippet’ta bir makalenin küçük bir kısmını gösterir. Fakat bu makalenizin yalnızca soruyu doğrudan cevaplayacağı anlamına gelmiyor.

İçeriğe doğrudan bir yanıt ekleyin, ancak yazının kalanını daha da genişletmek ve derinlik kazandırmak faydalı olacaktır. Hepimiz Google’ın bilgi derinliğini sevdiğini biliyoruz. Ayrıca featured snippet’lar kaynağa da yönlendirdiğinden kullanıcıya faydalı bir içerik sunmak çok önemli.

Soruyu doğrudan cevaplama formülünü kullanın ve ardından diğer arama sorgularını da kapsayacak şekilde devam edin. Bu, tüm üsleri kapmanıza yardımcı olur. Nihai olarak neyin işe yaradığını görmek için biraz test yapmanız ve tekrar etmeniz gerekebilir.

Ayrıca içeriğinize daha fazla Q&A formatı eklemenize değecektir. Bunların yalnızca bir SSS sayfasıyla sınırlı olması gerekmez. İçeriğinizin bir kısmını Q&A formatına uygun olacak şekilde gözden geçirebilirsiniz. Google’ın içeriğinizi snippet olarak çekmesini kolaylaştırırsanız, sıfırıncı sırada sesli aramaları yakalayabilir ve çabanızın sonucu bu şekilde alabilirsiniz.

Öne çıkan snippet’ların ve bilgi kutularının üçte birinden fazlası bir görüntü içeriyor. Bu nedenle denemek için başka bir taktik, tablolar ve grafikler gibi farklı biçimleri kullanmak olabilir. Ayrıca içeriği numaralandırma veya maddeleme yöntemini de deneyebilirsiniz, çünkü bu da sesli sorgular için içeriği optimize etmenize yardımcı olur.

Sesli Aramalar İçin Yerel SEO

Sesli aramalar, mobil cihazların yaygınlığı ve yerel aramalar üzerine odaklanılmasıyla karakterize edilir. Özellikle yerel bir arama gerçekleştiren kullanıcıların yaklaşık %50’sinin gün içinde bir mağazayı ziyaret etmesi, yerel SEO’nun ne kadar önemli olduğunu bize kanıtlıyor.

Bunlar featued snippet sunmuyor olsa da yüksek sesle okunabilen yönergelerle Google My Business profillerini açıklıyorlar. Aslında yol tarifi sesli aramalar için en popüler sorgulardan biri, özellikle de sürüş sırasında.

Yerel aramalar arttığı için tüm iletişim bilgilerinizin sitenizde olabildiğince erişilebilir olduğundan emin olun. Google’ın sitenizi tararken işini kolaylaştırın. Hatta Google botlarını daha da mutlu etmek isterseniz bir de şema işaretlemesi (schema markup) yapın. Böylece snippet olarak öne çıkma şansınız da artacaktır.

Google My Business sayfanızı güncel tutmanız gerektiğini söylemeye gerek yoktur sanırım. Bu da artık SEO çalışmalarının bir parçası olmalı.

İletişim bilgilerinizi güncellediğinizde ve optimizasyon sürecini tamamladığınızda Google’a bir sitemap gönderebilir ve içeriğinizin indekslenmesi için işlemi hızlandırabilirsiniz.

Sesli Sorgular İçin Mobil SEO’nun Önemi

SEO çalışmalarının çok çok önemli bir bölümü artık mobilden oluşuyor. Sesli aramaların çoğunluğunun mobil cihazlardan gerçekleştiğini de göz önünde bulundurursak, sitenizin mobil sürümünün tamamen optimize edilmiş olması gerekiyor.

Burada sesli sorgulara snippet’larla yanıt veriliyor olması sizi yanıltmasın. Google mobil cihazlara uygun web sitelerini seviyor. Eğer web siteniz mobil için optimize değilse, snippet olarak çıkma ihtimaliniz de düşecektir.

Ayrıca kullanıcı sesli aramayı kullansa bile daha fazlasını okumak için siteyi ziyaret etme ihtimali de yüksektir. Bu durumda doğrudan sitenize yönlendiğinde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmazsanız, ziyaretçi sitenizde uzun süre kalmayacaktır.

Kıssadan Hisse: Kullanıcı Niyeti Önemli

Değerli bir featured snippet alanı almaya çalışırken, standart SEO’dan farklı herhangi bir teknik bulunmuyor. Eğer kullanıcının arama yapma niyetini (intent) iyi anlarsanız, kazanan siz olursunuz.

Hummingbird ve RankBrain gibi son güncellemeler göz önüne alındığında, arama motoru stratejinizde kullanıcı niyeti zaten öncelikli olmalıdır. Dolayısıyla bunu yapıyorsanız, içeriğiniz featured snippet’lar ve sesli aramalar için zaten optimize edilmiş olur.

Ticari niyet için sesli aramaları kulanmak ise şuan henüz çok yeni. Bununla birlikte insanların sesli arama deneyimi giderek daha rahat hale geldikçe, bunun zaman içinde gelişmesi bekleniyor.

Yararlanılan kaynak:

Search Engine Watch – How To Optimize Featured Snippets For Voice Search / Jessie Moore

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.