Semantik Aramaların SEO Üzerindeki Olumlu Etkisi

Semantik Aramaların SEO Üzerindeki Olumlu Etkisi

Birçok şirket SEO’nun nasıl çalıştığını veya nasıl değiştiğini tam olarak anlamamış olsa da; dijital pazarlama çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olduğunun artık farkında. Google’ın yıllardır internet kullanıcılarının deneyimlerini iyileştirmek amacıyla sürekli olarak güncellediği arama motoru algoritmaları, web sitenizin arama sonuç sayfalarındaki sıralamasına etki eden en büyük faktör. Kullanıcıların büyük çoğunluğunun sonuç sayfasında en üstteki web sitelerini ziyaret ettiğini de göz önünde bulundurursak; bu değişime ayak uydurmak, dijital başarının en büyük kriterlerinden biri haline geldi.

Kullanıcı odaklı olarak geliştirmelerine devam eden Google, son birkaç yıldır belirli algoritmaları uygulamanın da ötesine geçti ve şirketlerin de değerlendirmesi gereken çok önemli adımlar attı. Bu doğrultuda sonuç sayfalarında üst sırada olmak için site hızından, içeriğin kalitesine kadar birçok kriter değerlendirilmeye başlandı. Arama sorgularına hızlı yanıt vermeye odaklanan bu yeni geliştirmeler sonucu artık kullanıcıların yanlış yazdığı kelimeler, eksik ifadeler ve zayıf kelime odakları bile aranan sonuçları getirebiliyor.

Eğer pasif bir internet kullanıcısıysanız, bu geliştirmelerin SEO üzerindeki derin etkisini tam olarak göremeyebilirsiniz. Sadece daha iyi bir arama deneyimi yaşamaktan dolayı memnunsunuzdur. Fakat değişiklik tahmin ettiğinizden çok daha büyük boyutlarda.

Geçmişte SEO çalışmaları katı anahtar kelime stratejileri çerçevesinde gerçekleşiyordu. Bunun sonucu olarak web yöneticileri ve SEO uzmanları kapsamlı anahtar kelime araştırmaları yaptılar ve kendi web sitelerinin her köşesine bu kelimeleri sıkıştırmak için epey uğraştılar. Bunun sonucu garip ve doğal olmayan bir şekilde her yerinde anahtar kelime barındıran SEO odaklı içerikler, okumayı zorlaştırmak ve ziyaretçiyi bıktırmaktan öteye geçemedi. Çoğu zaman içeriğin anahtar kelimelerle hiçbir ilgisi yoktu.

Google çok geçmeden duruma el attı ve kalıp terimlerden semantik aramalara önemli bir geçiş süreci yaşandı.

Google’ın Algoritma Güncellemeleri ve RankBrain Kavramı

2002 yılından bu yana Google web sitelerini sıralamak için bir dizi algoritma güncellemesi yaptı. Bu güncellemelerle birlikte gereksinimler uygulanmaya başlandı ve aşırı backlink alma ve anahtar kelime kullanımının önüne geçildi. Web sitelerinin artık arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kullanıcılara yararlı olacak içerikler sunmaları gerekiyordu.

Kullanıcı dostu içeriğe yönelin vurgu, Google’ın 2013’te duyurduğu Hummingbird güncellemesiyle de devam etti. Bu algoritma, Google’ın kullanıcı arama sorgularını yorumlayış biçimini de değiştirdi. Artık Google kelime ve sözcük öbekleri yerine, arama sorgusunun ardındaki niyet üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Tüm sözcük ve tümcelerin tam olarak eşleşmesi, kelimelerin aynı harfle yazılmış olması, sözcük sırası ve sorgu kalıplarının tam olarak eşleşmesi gerekmiyordu.

Hummingbird güncellemesi ile birlikte internet kullanıcılarının uzun ve düzgün bir şekilde kelimeli, cümleli, sorulu aramaları kullanmadığına dikkat çekildi. Günümüzün hızlı tempolu dünyasının gereği olarak kullanıcılar hızlı, anlık ve işe yarar sonuçlar bekliyordu.

Google’ın hummingbird uygulamasının önemli bir bileşeni ise RankBrain denilen bir yapı. RankBrain, Google’ın arama algoritması mekanizmalarının karmaşık aramaları ve aramaların ardındaki kullanıcı niyetlerini daha iyi anlamasına izin veren bir tür “yapay zeka” olarak karşımıza çıktı. İşte “semantik search” (anlamsal arama) dediğimiz kavramın temelini bu fikir oluşturdu.

Voice-to-Text Nedir, Neden Önemli?

Bir takım teknolojik yenilikler de semantik search eğilimini artırmaya yardımcı oldu. Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası haline geldi, mobilden internet kullanan tüketici sayısı arttı ve dolayısıyla sesli arama özelliğinin kullanımı da yaygınlaştı.

İnsanlar yazmaktan çok konuşmaya eğilimlidir ve Google bunu fark ederek, ona göre çalışmalar yaptı. Voice-to-text ya da speech-to-text diyebileceğimiz sesli arama eylemi ile kullanıcılar Google arama çubuğuna bir anahtar kelime ya da soru yazmak yerine, konuşuyor. Google’ın uygulaması ise bu konuşmayı yazılı bir metne dönüştürerek arama yapıyor.

Bunların sonucunda giderek daha fazla internet kullanıcısı daha karmaşık ve daha sofistike terimlerle arama yapmaya başladı. Artık sözlü konuşmada kullandıkları sözcük ve cümleleri kullanıyorlar.

Hummingbird güncellemesi böylece web kullanıcısının deneyimini katı, mekanik bir süreçten daha anlamlı bir sürece kaydırdı.

Semantik Aramaların SEO’ya Pozitif Etkileri

1. Kolay ve daha sezgisel arama deneyimi

Arkaplanda gerçekleşen tüm değişikliklerle birlikte kullanıcılar alakalı sonuçlar üreten, hızlı, sezgisel bir arama deneyimine alıştılar. Eskiden kullanıcı bir arama yaptığında istediği sonuca tam olarak ulaşamadıysa, farklı varyasyonlarla birkaç arama daha yapması gerekiyordu. Aynı zamanda SEO uzmanlarının hedef kitlenin arama yapacağı terimleri tam olarak bilmesi ve web sitesi içeriğini buna göre yazmaları gerekiyordu. Dolayısıyla arama niyeti ile arama sonuçları arasındaki bağlantı tam anlamıyla koptu.

Semantik arama, belirli kelime veya kelime öbeklerinden ziyade, aramanın arkasındaki niyete odaklanarak durumu değiştirdi. Dolayısıyla SEO stratejileri de bu doğrultuda değiştirilmek zorunda.

2. Kaliteli ve yararlı içerik

Her algoritma güncellemesinin amacı, web kullanıcısının arama deneyimini geliştirmektir. Hummingbird güncellemesi ile kullanıcıların tanımlanmamış amacına göre en alakalı arama sonuçları dönemi açıldı.

İnsanlar şimdi konuşma diline benzer arama sorguları giriyor. Google bu arama sorgularının söz dizimini temel alarak web sitelerini aramak için AI (yapay zeka) kullanıyor. Dolayısıyla artık web sitelerindeki içerikler de belirli anahtar kelimeler ve cümle yapılarına daha az önem vererek, daha kaliteli hazırlanmalı. Böylece tuhaf bir şekilde yerleştirilen anahtar kelimeler ve garip anahtar kelime öbekleri kullanıcıları ve Google’ı rahatsız etmemeli.

Artık beklenen içeriği üretmek için içerik yazarları konu hakkında daha kapsamlı bir araştırma yapmalı ve içeriği kolay okunabilir, ilgi çekici ve değer verici bir şekilde yazmalı.

3. Semantik SEO ile kaliteli sonuçlar

Semantik SEO ile arama sonucu sayfaları (SERP) sorguyu doğru bir şekilde yanıtlayan yüksek kaliteli içeriklerle dolduruluyor. Bunu gerçekleştiren çalışmalardan biri de “zengin cevaplar”ın (rich answers) kullanılması oldu. Google arama sorgularını toplayarak, kullanıcılara SERP üzerinden cevap vereceği yapılar kullanmaya başladı. Böylece kullanıcılar aradığı cevabı bir web sayfasınızı ziyaret etmeden, SERP sayfası üzerinden görmeye başladı.

Bir web sitesi içeriğinin kısa parçacıklarından oluşan bu zengin cevaplar, bazen bir metin bazense bir çizelge, tablo, slider, harita veya form olarak sonuç sayfalarında görünebiliyor. Böylece kullanıcılar aradığı cevabı “anında” bulabiliyor ve daha iyi bir arama deneyimi yaşıyor. Bu durum kullanıcıyı Google üzerinden arama yapmaya devam etmeye de teşvik ediyor.

4. Kullanıcı değeri optimizasyonu

Semantik SEO ile amaç web kullanıcıları için en fazla değeri yaratmak ve gerçek kaygılarını gidermek. SEO uzmanları artık web sitelerinin içeriğini optimize etmeye daha fazla zaman harcamak zorundalar.

Bu, elbette insanların yıllarca konuştuğu bir konu. Ancak artık kullanıcıların sadece kullandıkları anahtar kelimeleri değil aynı zamanda sorgu niyetlerini daha fazla düşünmek zorundasınız.

Bir kullanıcının aramasının arkasındaki niyeti belirlemek, anahtar kelime belirlemekten elbette ki daha stresli ve zor bir iş. Üstelik oldukça öngörülemez bir şey. Bu nedenle SEO uzmanlarının daha güvenilir, daha geniş ve değer katan içeriklerle daha büyük bir kitleye hitap etmesi gerekiyor.

5. Anahtar kelimenin öneminin düşmesi

Anladığımız üzere semantik SEO çalışmalarında anahtar kelimelere daha az önem eriliyor. Anahtar kelime çalışması elbette ki belirli anahtar kelimelerin popülerliğini ölçmek için hala önemli. Ancak SEO stratejisi anahtar kelime optimizasyonundan ibaret değil.
Web sitelerinin tam eşlemeli anahtar kelimelere ihtiyaç duyduğu günlerde her sayfada belirli bir oranda anahtar kelimelerin olması gerekiyordu. Şimdi ise bu anahtar kelimeler belirli konulara ve tartışmalara odaklanmamıza yardımcı oluyor ve içerik kullanıcının aradığına yönelik yazılıyor.

6. Daha fazla esneklik

Tam eşlemeli anahtar kelime öbeklerinden uzaklaşmak, içeriklerde çok daha fazla esneklik sunuyor. Alternatif ifadeler, eş anlamlı kelimeler bir sorgunun arama sonuçlarında çıkabildiği için web sitesi içerikleri daha yaratıcı, benzersiz ve sonuç olarak yararlı olabiliyor.

Artık web sitenizin semantik aramalar için optimize edilmiş olması çok önemli. Eğer bu optimizasyon yapılmazsa arama sonuç sayfasında üst sıralarda yer almanız oldukça zor ve gün geçtikçe imkansızlaşıyor.

Google web kullanıcısının deneyimine artık her zamankinden daha çok önem veriyor. Eski yöntem SEO çalışmaları yapıyorsanız, web siteniz Google ve kullanıcılar tarafından pek fazla ilgi görmüyor.

Bir web sitesini optimize etmek ve birçok Google algoritması için güncel kalmak sabır ve çaba gerektiren bir iştir. Aynı zamanda tüm içeriğinizi birbirine bağlı bir pazarlama stratejisine dönüştürmek için birinci sınıf SEO bilgisi gerekir. Bir uzman ya da ajans ile çalışmaya başlamadan önce bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.