Başarısını Kanıtlamış Etkili Backlink Stratejileri

Başarısını Kanıtlamış Etkili Backlink Stratejileri

Backlink stratejileri uzun zamandır dijital pazarlamanın çok önemli bir parçası. Web sitenizin trafiğini, konumunu, itibarını hatta ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olurlar. Google’da en önde olma yarışında backlink stratejilerinin genel pazarlama çalışmaları arasında yer alması artık her zamankinden daha önemli. Fakat genel bir sorun var ki, o da nasıl bir strateji oluşturulacağının bilinememesi ya da yanlış yöntemlerin kullanılması.

Sitenize verilen bağlantılar değişmese de artık bunların kalitesi ve etkinliği oldukça farklı. Eski uygulamaların aksine artık sitenize bağlantı veren yorumlar için diğer bloglara spam göndermek etkili bir yöntem değil. (Zaten bu yöntemi hiç kimse sevmemişti.) Günümüzde kazanan olmak için kaliteli içeriklere ve etkili değerli backlink’lere ihtiyaç var.

Aşağıda işe yarayabilecek bazı backlink stratejilerini görebilirsiniz. Hangisi sitenize ve pazarlama çalışmalarınıza daha uygun ise deneyerek sonuçları gözlemlemenizi öneririm.

A. Konuk Yazar İçerikleri (Guest Blogging)

Bu ilk strateji muhtemelen bu iş için ayırdığınız zamanın çoğunu alacaktır. Fakat aynı zamanda kaliteli backlink’ler elde edebilmeniz için çok önemli bir fırsat.

Google’dan birileri 2014 yılında bloglardaki konu yazar içeriklerinin artık etkili olamayacağını duyurmuştu. Ancak bu açıklama sadece düşük kaliteli konuk yazar blogları için geçerli. Bildiğiniz gibi para karşılığı bağlantı isteyen sahte kimlikli konuk yazarların içerikler Google’ın kalite yönergelerine açık bir ihlal oluşturuyor.

Ardından Matt Cutts yaptığı güven verici bir açıklama yaptı. Cutts’ın mesajından şu çıkarılabiliyor:

– Yüksek kaliteli konuk yazar içerikleri hala iyi bir sinyal ve web sitenizi veya hizmetinizi tanıtmanın etkili bir yolu olmaya devam ediyor.
– Konuk yazarlığın amacı sadece backlink elde etmek değil, gerçek ilişkiler kurmak olmalı
– Ve en iyi kısım: Konuk yazar içeriğindan backlink alır almaz sonuçları görme potansiyeli çok yüksek.

Kullanıcıların canını sıkan reklam çalışmalarının aksine konuk yazar içerikleri hedef kitleniz ile rezonansa girebileceğiniz bir pazarlama stratejisi. Okuyucular içeriğinizi beğendiklerinde ve sitenize verilen bağlantıyı tıkladıklarında ürününüzü satın alma olasılıkları daha yüksek oluyor. Konuk yazarlık ilişkisini kurmak ve özgün içeriğinizi diğer sitelerde yayınlamak sadece markanızın erişimini artırmanızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda site otoritesi oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Bu strateji için daha etkili influencer’larla bir ilişki kurararak ek makaleler ve konuk blog yazılarıyla uzun vadeli bir pazarlama çalışmasının kapısını aralayabilirsiniz. Belki de ortak markalı projeler, PR sözleşmeleri ve daha fazla geri dönüş alabileceğiniz pazarlama fırsatları da elde edebilirsiniz.

Peki nereden başlayacaksınız?

1. Olası siteler listesi oluşturun

Öncelikle trafik çekmek istediğiniz sitelerin bir listesini oluşturun. Şöyle düşünün: Persona’larınız nereye gidiyor? Ne okuyorlar? Aklınıza gelen 20-30 sitenin listesini çıkarın. Eğer zorlanıyorsanız müşterilerinize de sorabilirsiniz.

Backlink almak için elbette bu sitelere direkt başvuruda da bulunabilirsiniz. Fakat oluşturacağınız özgün içerik ile daha geniş ve nitelikli bir kitleye ulaşabilir ve sitenize yönlendireceğiniz trafiği kendi kontrolünüze oluşturabilirsiniz.

İnternette ne yazıkki her ürün ya da hizmet ile ilgili Türkçe blog içerikleri bulmak çok zor. Konuk yazar kabul eden web sitelerini bulmak da o kadar zor. Bunun için keyword’ünüzle birlikte konuk yazarlıkla ilgili kelimeleri bir araya getirerek Google’da araştırma yapabilirsiniz. Örneğin ürününüz pilates aletleri ise pilates ile ilgili konuk yazar da alan siteleri bulabilmek için “pilates + konuk yazar”, “pilates + bizim için yazdı” gibi kelime grupları ile arama yapabilirsiniz.

2. Listeyi daraltın

Sonraki adım olarak listenizdeki siteleri domain otoriteleri, sosyal otoriteleri ve hizmetiniz ile persona’nız ile alakası doğrultusunda değerlendirin ve listeyi daraltın. Bunun için Open Site Explorer veya Moz Bar (ücretsiz) gibi araçları kullanabilirsiniz. Tavsiyem domain otoritesi 30’un altında olan siteler için pek vakit kaybetmeyin.

Sosyal etkiyi görebilmeniz için de Follwerwonk işinize yarayacaktır. Ayrıca sitedeki içeriklerin sosyal medya paylaşımları, yorumlar ve benzeri etkileşim sinyalleri de ne kadar popüler olduğu ile ilgili size fikir verebilir. Bu büyük topluluk ile iletişime geçmek heyecan verici olacaktır.

İlgilendiğiniz sitelerin yayınlama ve paylaşma ile ilgili kurallarını göz ardı etmemelisiniz. Bazıları ağlarının dışında konuk yayınları kabul etmeyebilir. Bu siteleri diğer stratejiler için kenara ayırabilirsiniz.

Analizi tamamladıktan sonra potansiyel ve önemi yüksek olan sitelerden başlayın. Çalışmalarınızın ve enerjinizin çoğunluğunu bu sitelere ayırın.

3. Harekete geçme vakti

Fikirlerinizi göndermek için tek tek sitelerin iletişim forumlarını ya da her siteden editörün veya yazarların e-mail adreslerini bulun. Bunun için bir Chrome eklentisi olan Hunter size yardımcı olabilir.

İlk etkileşim bu durumda çok çok önemlidir. Bu nedenle iyi düşünülmüş bir başlangıç planlayın, yoksa göz ardı edilirsiniz. Değerli bir katkı olarak neyi gösterebilirsiniz? Değeri göstermezseniz dönüş alamazsınız. Unutmayın ki bu kişiler backlink için gönderilen onlarca mail alıyor olabilir. Dolayısıyla mailinizi ne kadar kişiselleştirirseniz ve ne kadar değerli hale getirirseniz, dikkate alınma olasılığınız o kadar yükselir.

Aşağıda Neil Patel’in konuk yazarlıkla ilgili email taslağını paylaşıyorum. İlk mailleriniz için size ilham verebilir. Ayrıca şuradan farklı taslaklara da göz atabilirsiniz.

4. İçeriğinizi optimize edin

Olumlu bir yanıt alırsanız, içeriğinizi hazırlarken de yazar ve okuyucuları aklınızda bulundurun. İçeriği yazdıktan sonra bile göz ardı edilme ihtimaliniz var. Dolayısıyla yazınızı ilgili sitenin standartlarına uygun bir şekilde yazın. Eğer site size bir fikir vermiyorsa, irik yazımı için bir guideline’ları olup olmadığını sorabilirsiniz.

Web sitenizdeki içeriklerde nasıl call-to-action yapıyorsanız, bu içeriğe de uygulayın. Zira backlink alırsanız, sitenize gelecek trafiğin kaliteli olmasını istiyorsunuz.

Unutmayın ki, yazınızda çok fazla yer alırsa ya da talimatları izlemezseniz editör backlink’lri kaldırabilir. Dolayısıyla odaklanın ve verdiğiniz linklerin anlamlı olmasını sağlayın.

İçeriğiniz yayınlandıktan sonra, aynı konuda daha derine inen başka bir yazı yayınlayarak bu içeriğinize siz de backlink ile dönüş sağlayabilirsiniz.

B. Dijital PR

Dijital PR ile konuk yazarlık çalışmaları biribirine çok benziyor. Ancak ikincisi çoğunlukla backlink’lere odaklanırken dijital PR iki konuda farklıdır:

1. İlişki kurma temelindedir. Hiç birinin Fast Company veya Forbes gibi büyük yayınlarla nasıl bağlantı kurduğunu merak ettiniz mi? Bu yüksek otoriteli yüksek trafikli web sitelerininne ulaşmanın anahtarı, kurucularında değil, onlara içerik sağlayan gazeteci, editör ve muhabirlerdedir. Dijital PR bu kişilerle uzun vadeli ilişkiler kurmakla alakalıdır.

2. Marka bilinirliği backlink’ten daha önce gelir. Dijital PR’ın amacı mesajınızı olabildiğince çok kişiye ulaştırmaktır. Bu büyük yayınların verdiği bağlantıların nofollow veya dofollow olup olmaması önemli değildir. Önemli olan bağlantının uzun vadeli faydasıdır.

Örneğin Forbes’da bir makaleniz yayınlandığında başlangıçta SEO değeri göremeyebilirsiniz. Fakat içeriğin sosyal medya ile kazanacağı popülerlik günün sonunda size organik trafik olarak geri dönebilir.

Dijital PR çalışmalarınıza aşağıdaki adımlarla başlayabilirsiniz:

– Hedefinizi bilin. Yeni ürününüzle ilgili farkındalık mı oluşturacaksınız yoksa email abonelerinizi mi artırmak istiyorsunuz?
– Hikayenizde haber değer olan detayı bulun; ilgi çekecek, ikna edecek ayrıntıyı yakalayın.
– Gazeteci ve muhabirlerle öncesinde ilişki kurun. Bu dijital PR’ın yazılı olmayan kuralıdır. Twitter profillerini takip ederek etkileşim içinde olabilirsiniz, network’ünüz aracılığı ile ileitşime geçebilirsiniz, ihtiyaç duydukları bir konuda yardımcı olabilirsiniz.
– Kazanacak bir teklif oluşturun. Bu adıma kadar zaten basın ile ilişkiler kurmuş olmalısınız. Gazetecinin hangi tür içeriklerle ilgilendiğini biliyorsunuz. Dolayısıyla hazırlayacağınız paketin ilgili gazetecinin ilgilendiği içeriklerle paralel olmasına önem vermeniz faydalı olacaktır.

Örneğin online bir dergi muhabiri girişimcilik ile ilgili ilham veren hikayeler yazıyorsa; kendi girişimcilik hikayenizi ve muhabirin kullanbileceği görsel, infografik vb. materyalleri de içeren bir paket oluşturun. Teklifiniz reddedilirse geri bildirim isteyin ve nasıl daha iyi hazırlanabileceğinizi keşfedin. Teklifiniz kabul edilse de reddedilse de daha önce kurduğunuz ilişkiyi geliştirmeye devam edin. Gelecekteki çalışmalarınıza size yardımcı olacak bağlantıları kurmak için bu kişi size yardımcı olabilir.

C. Blogger’ların Değerlendirme İçerikleri

Bu yöntem bir hizmet ya da ürün satıyorsanız etkili olabilir. Web sitelerini ve blogları yukarıdaki maddedeki gibi araştırarak kendinize bir liste oluşturun. Bu sırada ürününüzle alakalı keyword’leri Google’da arayacak bu konuda size yardımı dokunabilecek blogger’lara ulaşabilirsiniz. Eğer bu yöntemi uygulayacaksanız, blogger’ın ürününüzü incelemeye hazır olduğundan emin olmalısınız

Hedef listenizi oluşturduktan sonra blog yazarlarına göndermek üzere mümkün olduğunca samimi, kişiselleştirilmiş ve spam olmayan bir mail metni hazırlayın.
Bunları unutmayın:

– Blogger’a kendisini ne amaçla ve nasıl bulduğunuzu açıklayın
– Kendinizi tanıtın
– Ürün ya da hizmetinizi tanıtın
– Ürünü blog yazarına ücretsiz teklif edin.
– İlgilerini çekiyorsa, ürünün bloglarında yer almasını ve yorum yazmayı düşünmelerini isteyin.

İlk e-mailinizin üzerinden bir miktar ek iletişim kurmanız gerekebilir. Ancak yazarla birlikte çalışarak uzun vadeli bir ilişki kurabilir, ek yayınlar ve sitenize ya da içeriklerinize backlink’ler için daha fazla çalışmanın yolunu oluşturabilirsiniz.

D. İçeriği Kaynak Olarak Sunma

Blogger’lar ve yazarlar sürekli olarak içerik oluşturmalarına yarayacak yeni kaynakları ararlar. Konuk yazarlık için oluşturduğunuz listeden bazı siteleri seçerek, yayınlarınız onlara bir kaynak olarak sunmayı düşünün.

Bazen bloglarına kaynak olarak eklemek üzere sizden link talebinde bulunanlar ya da içeriklerinizi alarak deadlink’ler le bloğunuzu kaynak gösterenler olabilir. Bu kişileri de gözden geçirerek eğer alakalı ve kaliteli ise değerlendirebilirsiniz.

E. İnfografik Kullanımı

İnfografikler en sıkıcı bilgileri bile renkli ve paylaşılabilir görsellere dönüştürebilir. Hubspot’a göre infografikler diğer içeriklerden daha fazla beğenilme ve paylaşıma olasılığına sahip. Beynimize gelen bilginin %90’ının görsel olması da görselliğin doğamızda olduğunun bir kanıtı niteliğinde.

Başarılı infografikler için aşağıdaki birkaç ipucuna göz atabilirsiniz:

1. Verileri toplayın. Paylaşılabilir görsel içeriğe dönüştüreceğiniz olası konular için bir beyin fırtınası yapın. Fikir olması açısından BuzzSumo veya Pinterest gibi platformlardan alanınızla ilgili infografikleri inceleyebilirsiniz. Örneğin çeşitli bitki çayları satan bir şirketim var, Pinterest’te küçük bir araştırma yaparak aşağıdaki infografiği buldum. Üstelik hazırlaması da çok da zor değil.

İnfografik için konuyu belirlediğinizde veri toplarken alanınızla ilgili uzman ve güvenilir kaynaklardan veri toplamaya dikkat edin. Bunun dışında röportaj, anket ve bilimsel dergiler aracılığı ile online olarak da bilgi toplayabilirsiniz.

İnfografik için büyüleyici bir başlık belirleyin ve ardından alt başlıklar ile içerikleri yazın. İçeriği mümkün olduğunca kısa ve öz tutmalısınız, fakat kısa olsun diye önemli detayları atlamayın.

2. Tasarım sürecini yönetin. Eğer sınırlı bir tasarım bilginiz varsa infografik için bir tasarımcıya ödeme yapmanız akıllıca olacaktır. Grafikler, simgeler, renk paleti, çizimler ve animasyonlar gibi görmek istediğiniz tüm tasarım ögelerini belirterek, tasarımcının ihtiyacı olan tüm bilgileri sağlayın.

Bu konuda da Pinterest’te yüksek etkileşim alan infografiklerin tasarımlarından ilham alabilirsiniz. Bu infografikler insanların sevdiği ve taklit etmenin mantıklı olacağı unsurlar içerebilir.

3. İnfografiğinizi yayınlayın. Görseli web sitenize yayınlarken okuyucuların kendi sitelerinde paylaşabilecekleri bir yerleştirme kodu da ekleyebilirsiniz. Bu amaçla gömülü kod üreten bir araç kullanabilirsiniz. Yayından sonra backlink alamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

– Guestographics: Link inşası gurusu Brian Dean tarafından popüler hale getirilen bu strateji, konuk yazarlık stratejisine benzer bir yöntem. Burada sadece geleneksel bir blog yazısı yazmak yerine kısa bir tanıtımla grafiğinizi yayınlamayı teklif edebilirsiniz.

– Sosyal Medya: Kullanıcıların yayınlandıktan yıllar sonra bile repin’leyebildiği görseller nedeniyle Pinterest burada ilk sırada yer alır. Bulunabilmek için infografiğinizin içeriği ile alakalı hashtag’ler eklemeyi unutmayın.

– İnfografik Dizinleri: İnfografiklerinizi bu web sitelerinden birinde göndererek hem erişiminizi hem de sosyal sinyallerinizi artırabilirsiniz.

F. İhtiyaca Cevap Vererek İletişim Kurma

Özellikle gazeteciler ve benzeri araştırma işi yapan kişiler hep bir kaynağa ihtiyaç duyarlar. Bunun için yurt dışındaki bazı sitelerin kullandığı HARO (Help a Reporter Out) başarılı bir örnek diyebiliriz. Sektörünüzle ilgili bu tarz bir içerik dağıtım sitesi bularak, içeriklerinizin kaynak olarak gösterilmesini, alıntı yapılmasını ya da backlink verilmesini sağlayabilirsiniz.

Quaro, Yahoo! Answers gibi siteler de kullanıcıların soru sorduğu etkili sosyal medya siteleri. Bu ve benzer siteleri kullanarak uzmanlığınız ile ilgili sorulara cevap verebilir ve ilgili bir içeriğinizi kaynak gösterebilirsiniz.

Bu çalışmalar sadece sizi profesyonel göstermekle kalmaz, aynı zamanda persona’nız hakkında bilgi edinir ve bir sonraki içeriğiniz için fikir oluşturabilirsiniz.

G. Bağlantısız İçerikleri Değerlendirme

İnternette ürün ve hizmetlerinizden, markanızın adından ya da anahtar kelimelerinizden bahseden içerikler olabilir. Bunları belirleyerek değerlendirebilirsiniz. Bu yöntem diğerlerine göre daha kolay olabilir. Çünkü aslına hiçbir şeye sıfırdan başlamıyorsunuz, yayında olan mevcut içeriklerden backlink almayı hedefliyorsunuz.

Backlink almadığınız fakat sizinle alakalı olabilecek içerikleri bulabilmek için Google’da anahtar kelimenizi, markanızı ya da ürününüzü tırnak işareti ile aratabilirsiniz. Ayrıca Google Alerts’ı kullanarak da günlük veya haftalık raporlar alabilirsiniz.

H. Kırık Link İnşası

Web dünya çapında büyümeye devam ederek web siteleri de sürekli yenilenebiliyor. Yeni tasarımlara ve yeni syfalara geçtikçe backlink’lerin kırık linklere dönüşme ihtimali de artıyor.

Bildiğiniz gibi kırık backlinkler SEO için asla iyi değildir. Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından 404 hata safasına giden bir link tam anlamıyla hayal kırıklığıdır. Olumlu bir kullanıcı deneyimi getirmek istiyorsanız bu kırık bağlantıları işe yarayanlarla değiştirmelisiniz.

Kırık backlink’lerinizi tespit edebilmek için Ahrefs gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Tespitin ardından kırık linkin yönlendirilmesi gereken alakalı sayfayı bularak ilgili sitenin yöneticisi ile iletişime geçip linki değiştirmesini isteyebilirsiniz. Eğer web sitenizde aynı konu hakkında bir sayfa artık yoksa, baştan oluşturmanız gerekebilir.

Site yöneticisi ile iletişime geçmek zorsa veya bu konuyla ilgilenmeyeceğini düşünüyorsanız, kırık linki 301 yönlendirmesiyle de ilgili sayfaya bağlayabilirsiniz. Fakat bu durumda backlink’in değerinden çok önemli olmasa da biraz düşme olabilir. Bu yüzden iletişim kurmak her zaman önceliğiniz olmalı.

I. Dizin Listeleri, Yerel Dizinler ve Kaynak Siteleri

Backlink yöntemleri arasında en eskilerinden biri olsa da dizin listelerinde yer almak hala kullanılan bir strateji. Bunlar genelde ranking’i yüksek ve çok trafik çeken siteler. Bu yüzden bu sitelerden yararlanın. Fakat sırf backlink için birçok sitede yer almak yerine sadece sektörünüzle ilgili sitelerde bulunmanız önemli.

Bu siteler eski moda sarı sayfalara benzer ve potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişim kurmasını sağlar. Özellikle yerel bilgi veren bu kaynaklar ayrıca kullanıcıların geri bildirim vermeleri, karşılaştırma yapmaları ve işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için idealdir.

Türkçe dizin siteleri artık çok fazla popüler değil. Fakat yurt dışında bir işiniz varsa, fikir vermesi açısından Hubspot tarafından yazılan 50 dizin sitesine şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Alexa’dan ilgili sitenin trafiğinin daha çok nereden geldiğini kontrol etmenizi tavsiye ederim. ABD’deki şirketinizi trafiğinin çoğunluğu Hindistan’dan olan bir dizine eklemek istemeyebilirsiniz.

İnternette ayrıca bazı içerikleri farklı sitelerden derleyerek kaynak gösteren web siteleri bulunabiliyor. Örneğin pilates aletleri satan bir web siteniz var ve blogunuzda pilates ile ilgili bilgilendirici yazılar paylaşıyorsunuz. Kısa bir araştırma ile bu konuda kaynak içerikler sunan bir web sitesi (örn. pilates.com) bulabilir ve içeriğinizi paylaşmalarını teklif edebilirsiniz.

J. Diğer Backlink Stratejileri

Buradaki stratejiler ya çok riskli ya da diğer stratejilere göre nispeten etkisizdir. Ama yukarıdaki en iyi uygulamalar dışında bunları da kullanarak çeşitlilik oluşturabilirsiniz. Çünkü günün sonunda farklı kaynaklardan gelen backlink’ler tek bir kaynaktan gelenlere göre Google cezalarına karşı daha az sorumludur.

1. Ücretli linkler

Backlink için ücret talep eden blog’ları mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında bu kişiler emaillere hiç cevap vermeyenlerden sonra en çok karşılaşılanlardır. Ücretli backlink’ler uygulanması kolay olsa da tavsiye edilmez. Çünkü oldukça risklidir.

Backlink yöntemlerinin 3 çeşidi vardır: White Hat (etik olan ve cezaya sebep olmayanlar), Gray Hat (Biraz riskli olanlar) ve Black Hat (Google’ın kalite yönergelerine aykrıı çok riskli olanlar). Bu ücretli backlink’ler Google kurallarının manüpülatif link şeması olarak tanımladığı örnekler arasında yer aldığından Gray Hat ya da Black Hat yöntemler arasında yer alır. Backlink’i özel olarak edinmiş olsanız bile, Google doğal olmayan backlink tespitlerinde yapay zekayı gün geçtikçe daha fazla kullandığı için gelecekte bu yöntemin etkisiz kalacağı öngörülüyor.

İkinci olarak ücretli backlink’ler genellikle pahalıdır. Web sitesinin domain otoritesi ne kadar düşükse fiyat d o kadar düşük olur. Ayrıca sıalamayı etkileyeceğine dair bir garantisi de yoktur.

Ayrıca size backlink için ücret tekili yapan siteler büyük ihtimalle başkalarına da bu teklifi yapıyorlardır. Dolayısıyla sitenize işaret eden backlink, Google’ın sevmeyeceği diğer backlink’ler arasında yer alabilir. Sizi siteniz yasal olsa da Google bu kötü sitelere ceza verirken siz de payınızı alabilirsiniz.

2. Basın Bülteni Gönderileri

Backlink kazanmak için basın bülteni kullanımı yıllar içinde kötü bir izlenim kazandı. Ancak web sitenizi tanıtmak için az da olsa hala işe yarayabilir. Paylaşmak için kayda değer bir konu bulup basın bülteni yazabilir ve dağıtım ağlarına gönderebilirsiniz. Basın bülteni yazma konusunda bilginiz yoksa bu konuda uzman bir freelance çalışan ile anlaşabilirsiniz.

Basın bülteni dağıtımı da size belirli bir ücrete mal olabilir. Fakat paylaşacağınız konu gerçekten göze çarpacak bir şeyse, bu güzel bir yatırım olacaktır.

3. Sosyal İmleme

Reddit, Digg ve StumbleUpon gibi sitelere ya da Türkiye’de Ekşisözlük gibi platformlara bağlantılar göndermek sanıldığının aksine çok fazla trafik çekmez. Bunun için dikkat çekecek herhangi bir durum olması gerekir. Yine de bağlantıları tanıtım amaçlı kullanarak bu sitelerden faydalanabilirsiniz. Spam olarak kullanmadığınız sürece bu sitelerden faydalanmanın herhangi bir zararı yoktur.

Daha iyi sonuçlar için hedef kitlenizin bulunabileceği platformları kullanmanızda fayda var. Örneğin bir yemek tarifi ya da düğün blogunuz varsa sizin için en uygun platform Pinterest olabilir.

Backlink çalışmaları, diğer pazarlama çalışmaları gibi iyi planlanmış ve verimli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu ipuçlarını ciddiye alın, ancak önce araştırma yapın. İşinize, endüstriye ve tabii ki programınıza uygun bir plan geliştirin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.