Backlink Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Faydalı Olur? A’dan Z’ye Backlink Rehberi 2018

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Faydalı Olur? A’dan Z’ye Backlink Rehberi 2018

“Eğer inşa edersen, gelecekler.”

Bu replik Kevin Costner’ın 1989 yapımı filminden sonra epey popüler olmuştu. Fakat bugünün rekabetçi dijital pazarlama dünyasında çok daha anlamlı.

Eğer bir web sitesi üzerinden hizmet veriyorsanız, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tanıtmak için web sitenizi kullanıyorsanız (ki artık kullanmak zorundasınız) ya da benim gibi küçük bir blog yazıyorsanız; SEO konusunda bilgili olmalı ve en yeni gelişmeleri takip etmelisiniz. Başka bir deyişle proaktif ve yaratıcı olmalı, rakiplerinizin en önemli rakibi haline gelmelisiniz.

Web siteniz için mükemmel içerikler hazırlamış ve yayınlamış olabilirsiniz ve evet içerik çok çok önemlidir. Fakat yapılması gerekenler henüz bitmedi. İnsanların web sitenizi keşfetmesi için onları yönlendiren yollar inşa etmeli ve dikkat çekici işaretler kullanmalısınız. Bu nedenle dijital dünyada kullanıcıları sitenize yönlendirecek bağlantılara ihtiyacınız vardır. Bu bağlantılar sosyal medyadan, başka web sitelerinden, email’lerden, internetin herhangi bir köşesinden gelebilir. İşte bunlara “backlink” diyoruz.

Backlink’ler kullanıcıları sitenize yönlendirdiği gibi aynı zamanda arama motoru optimizasyonu çalışmaları için de faydalı olurlar. Arama motorları sitenizin arama sonuçlarında ne kadar ön planda gösterileceğini belirlemek için bağlantı yollarınızın “kalitesini” inceler. Kalitesini diyorum, çünkü alakasız, spam, gizli backlink’ler hiçbir işinize yaramayacağı gibi sitenizin arama sonuçlarından çıkarılmasına bile neden olabilir. Fakat panik yapmayın, bu yazıda nelerin iyi nelerin kötü olabileceğini tek tek açıklayacağım.

Haydi başlayalım!

Backlink nedir, neden önemlidir?

Bir web sitesi diğerine, ya da bir web sayfası bir başka web sayfasına bağlantı verdiğinde backlink oluşur. Backlink sayesinde kullanıcılar sayfanıza yönlendirilebilir ve trafik alabilirsiniz. İçeriklerinizin keşfedilmesi için bir yol daha inşa edilmiş demektir. Ama sadece bu değil, teknik olarak da SEO çalışmaları için backlink önemlidir.

Google bir arama motoru olarak kullanıcıların karşısına sorgularının yanıtını bulabilecekleri kaliteli içeriğe sahip web sitelerini çıkarmak ister. Bu nedenle bir web sitesinin aldığı backlink’leri güven oylaması olarak görür. İşte burada çok önemli olan bu kelime hayatımıza giriyor: KALİTE.

Asıl konu tüm bağlantıların aynı değere sahip olmamasıdır. Doğru kaynaklardan birkaç backlink elde etmek, binlerce kaynaktan binlerce link elde etmekten daha iyidir. Backlink kalitesine detaylı olarak değineceğim fakat öncesinde küçük bir tanım karmaşasını açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Inbound Link, External Link, Internal Link… Durun durun kafanız karışmasın.

Backlink’e aynı zamanda Inbound Link denir. Çünkü bir web sitesi kendisine gelen ziyaretçileri bu link aracılığı ile sizin sitenize yönlendirir; bir nevi sitenizi tavsiye eder, referans olur. Ayrıca Backlink’e External Link de denmektedir. Çünkü bir web sitesi kendi domaini “dışında” başka bir domain altındaki bir sayfaya bağlantı vermektedir.

Internal Link ise kendi siteniz içerisindeki bir sayfadan yine kendi sitenizdeki bir sayfaya link vermenizdir. Yani aynı domain altındaki başka bir sayfaya link vermek diyebiliriz.

Dönelim asıl konuya;

Kaliteli Backlink’in Bileşenleri

1. Alaka düzeyi

Bağlantının kaynağı, bağlantının kendisi kadar önemlidir. Rastgele web sitelerinden kolayca link alınabilen günler artık geride kaldı. Google artık çok daha akıllı.

Örneğin detoks ve detoks içecekleri ile ilgili bir blog’unuz varsa, benzer temalardaki web sitelerinden (sağlıklı yaşam, diyet, spor, vb) gelen bağlantılar, bahçecilik gibi konulardan v-bahseden bir web sitesinden alınan backlink’ten daha değerli olacaktır.

Alakalı backlink’ler ile sadece SEO açısından avantaj sağlamakla kalmaz, aynı zamanda satış fırsalarınızı da iyileştirirsiniz. Çünkü bu sitelerden gelen ziyaretçiler sizin ürün, hizmet ya da içeriklerinizle daha çok ilgilenebilecek alakalı kitleden oluşur. Backlink benzer bir web sitesinden geldiği için içeriğinizin kullanıcılara yanıt verme olasılığı çok daha yüksektir. Dolayısıyla hemen çıkma oranlarınızı düşürmeniz ve dönüşümlerinizi artırmanız mümkün olur.

2. Site otoritesi

Rekabet kızıştıkça backlink’lerinizin alakalı sitelerden gelmesi yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda otorite sahibi sitelerden veya Google’ın içeriklerinden ve bağlantı profillerinden dolayı güvenilir olarak gördüğü sitelerden gelecek bağlantılara ihtiyacınız var.

Örneğin new York Times gibi büyük haber siteleri genel olarak sizin sitenizle alakalı olmayabilir. Ancak alakalı bir konuda buralardan gelecek olan backlink’ler otorite sahibi bir siteden geldiği için değerlidir. Yine devlet kurumlarının siteleri, kar amacı gütmeyen büyük kuruluşların siteleri, üniversite sitelerindeki akademik makaleler backlink için faydalı kaynaklardır. Ve tabiki buralardan backlink almak da bir o kadar zordur.

Araç önerisi: SEO konusunda faydalı olabilecek birçok ücretsiz araç sunan Moz, web sitelerinin domain otoritesini 0 ile 100 arasında puanlıyor. Open Site Explorer aracını kullanarak araştırdığınız sitelerin otorite puanlarını inceleyebilirsiniz.

Open Site Explorer, Moz tarafından geliştirilen bir araç. Dolayısıyla %100 doğru sonuç verdiğini söyleyemeyiz. Yine de bir web sitesinin peşinden koşmanıza değip değmeyeceği hakkında genel bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Siteniz için hala yararlı olabileceğinden düşük domain otoritesine sahip sitelerden gelen backlink’lerden kurtulmanıza gerek yok. Ancak yeni bağlantılar kurarken buradan edineceğiniz bilgi işinize yarayabilir.

3. Nofollow ve Dofollow Konusu

Bir siteye link verildiğinde bağlantı varsayılan olarak “dofollow” sayılıri bu da ilgili linkin bir backlink olarak sıralamayı etkileyebileceği anlamına gelir. Öte yandan bazı siteler Google’a o bağlantıya referans olmadığını belirtebilmek için “nofollow” etiketini şu şekilde kullanabilir:

< a href="orneksite.com" rel="nofollow">Örnek Metin< /a >

Sosyal medyadan gelen linkler, blog yorumları, Wikipedia gibi yerlerden gelen linkler her zaman nofollow’dur. Google’ın koşullarına göre web siteleri sponsorlu veya ücretli bağlantıları kabul ederken nofollow etiketini eklemelidir.

Dofollow linkler SEO açısından daha fazla değer sağladığından birçok kişi optimizasyon için sadece dofollow link almaya odaklanır. Fakat sürekli olarak dofollow bağlantı kazanmak arama motorlarına doğal görünmeyebilir. Bu durumda sıralamayı dolaylı yoldan da olsa etkileyebileceğinden arasıra nofollow bağlantılar almak sağlıklıdır.

Örneğin popüler bir web sitesinden size verilen nofollow bir bağlantı web sitenizin keşfedilmesi için iyi bir yoldur. Sosyal medya da bu kanallardan biridir. Nofollow bağlantılar doğru yerlerde olduğu sürece çok değerli bir yönlendirme trafiği oluşturabilir.

Ayrıca web siteniz trafik kazanırken içeriğinizi tanıyan ve sevenler, doğal olarak size çeşitli backlink fırsatları oluşturacaktır. Örneğin bir blog yazarı bir yazısında sizi bir içeriğinize atıfta bulunabilir. İşte tam da bu yüzden değerli ve paylaşılabilir içerikler üretmek, backlink kazanmak kadar önemlidir.

Google’ın gözünde kaliteli görünmek için en önemli iki anahtar çeşitlilik ve dengedir. Sitenize gelen bağlantıların hem dofollow hem de nofollow linklerden oluşması daha doğal algılanır.

4. Bağlantının konumu

İçeriksel bağlantılar bir makaleye yerleştiren doğan backlink’lerden oluşur. Daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar tarafından kolayca tıklandıklarından, alt bilgideki ya da kenar çubuğundaki linklerden daha fazla SEO değerine sahiptirler. Bu web siteniz için daha düşük bounce rate (hemen çıkma oranı) ve daha olumlu alaka düzeyine işaret eder.

Ek olarak içeriksel bağlantıların elde edilmesi nispeten daha zordur. Bunun için sadece mükemmel içerik sunmanız yeterli olmayabilir. Aynı zamanda site sahipleri ve editörleriyle gerçek ilişkiler kurmanız gerekir.

5. Bağlantı metni

Bağlantı metni (anchor text) bir sayfayı diğerine bağlamak için kullanılan tıklanabilir sözcük ya da ifadedir. Aşağıdakilerden birinden oluşabilir:

• Tam anahtar kelime (exatch match)
• Diğer metinlerle birlikte anahtar kelime (partial match)
• Web sitesinin adı (branded)
• Web sitesinin URL’i (naked URL)
• “Buraya tıklayın” gibi genel kellimeler

Bağlantı metnindeki anahtar kelimeler, bağlantılı sayfanın neyle alakalı olduğunu öne sürdüğünden, sıralamaları önemli ölçüde etkileyebilir. Bununla birlikte aşırıya kaçmak da sitenizi ceza riskine sokar.

Burada önemli olan konu yine çeşitlilik ve denge diyebilirim. Bağlantı metninde her zaman exacth match kelimeler kullanılmamalı; diğer ifadelerle de backlink alınmalıdır. Google’ın backlink2lerinize baktığında herhangi bir manipülasyon belirtisi fark etmemesi için standart bir kural yok. Fakat dengeyi nasıl elde edeceğiniz konusunda bir fikir vermek gerekirse, MarketingLand.com tarafından oluşturulan şu grafiğe bir göz atın derim:

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Backlink Stratejileri

Her web sitesi esasında bir hedef için uğraşıyor: Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak. Burada üst sırada yer almak (rank high) derken, herhangi bir sorgu için Google arama sonuçlarında ilk sayfada yer almak, hatta ilk üç sırada yer almak asıl hedeftir.

Web sayfanızı arama motoru için optimize ederken sonuç sayfasında belirli sorgularda üst sıralara çıkmayı hedeflersiniz. Örneğin Antalya’da butik bir oteliniz var ve Google’da da görünür olarak siteniz üzerinden rezervasyon almak istiyorsunuz. Web sayfanızı Antalya’da yapılacak şeyler ve kalınacak yerler ile ilgili optimize ettiniz. İçeriğinizi “Antalya’da gezilecek yerler” için optimize ederseniz, şurada çıkmayı hedeflersiniz:

Bu sonuç sayfasındaki ilk 3 sonuç, tıklamaların çoğunluğunu alır. Aslında bu tıklamaların %33’ü ilk sradaki sayfaya, %15’i ikinci sıradaki sayfaya, %9’u ise üçüncü sıradaki sayfaya gider.

SEO dünyasında bir söz vardır: “The best place to hide a dead body is page 2 of Google search results.” Dolayısıyla internette var olmak istiyorsanız Google’ın ilk sayfasında olmak için çabalamanız gerekir. Bu elbette backlink olmadan da mümkündür, ancak kolay değildir. Google’ın Webspam ekibinden Matt Cutts, “bağlantısız” bir algoritmanın kısa vadede olmayacağını söylüyor. Yani backlink’ler bir sıralama faktörü olarak kalmaya devam ediyor.

Bakcklink stratejisindeki yolculuğunuz da her işte olduğu gibi yenmek istediğiniz rakiplerinizi tanımakla başlar. Peki buna nereden başlayacaksınız? Gelin birlikte bakalım:

1. Rekabetinizi boyutlandırın.

Arama sonuçlarında ilk 10’a çıkan web sayfaları diğerlerinin yapmadığı bir şeyleri yapmış olmalılar. Dolayısıyla tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz. Amacınız en iyi noktalara ulaşmak için kullandıkları stratejileri deşifre etmek ve çoğaltmaktır.

Öncelikle hedef anahtar kelimenizi Google’da arayın. Aynı örnekten devam edecek olursak “Antalya’da gezilecek yerler” sorgusu için çıkacak sonuçlara hükmetmek istiyorsunuz. Aşağıdaki sonuçlarda gördüğünüz gibi ilk 3 rakibiniz TripAdvisor, Seyahat Dergisi ve Gezilesiyer.com. Bu sitelern içeriklerinde neleri öne çıkardığına bir göz atın ve kendinizinkinin daha iyi olması için neleri geliştirebileceğinizi düşünün.

İçeriklerden ayrı olarak bu web siteleri SEO stratejileri ve backlink’leri sayesinde sonuç sayfasına hakim durumdadır. Hangi sitelerin bu sayfalara bağlantı verdiğini anlamak için URL’lerini almanız ver kapsamlı bir backlink analizi yapmanız gerekir.

2. Rakibinizin backlink’lerini keşfedin.

Rakipleri dışarıda tutmanın tek yolu backlink profillerini mercek altına almak ve onları en üste iten bağlantıları kopyalamak olacaktır. En iyi üç rakibinize hangi web sitelerinin link verdiğini görmek istiyorsunuz. Bunun için kullanabileceğiniz bazı ücretli ya da ücretsiz araçlar var. Ben Ahrefs üzerinden anlatacağım.

Rakiplerden biri olan Gezilesiyer.com’un URL’ini Ahrefs’te arattığımızda çoğu çeşitli bloglar olmak üzere 1652 siteden backlink aldığını görebiliyoruz. Spam bağlantılar hariç buradaki bloglar sizin için de değerli backlink kaynakları olabilir. Bu bağlantıları tek tek inceleyerek sponsorlu olup olmadığını, içerikte nereye yerleştirildiğini, hangi anchor text’lerin kullanıldığını görebilirsiniz. Ayrıca backlink veren sitelerin domain rank’lerine bakarak sizin için değerli olup olmadığını görebilirsiniz.

Diğer rakiplerinizi de inceledikçe, buradan keşfettiğiniz ve backlink almaya değer gördüğünüz siteleri bir yerde toplayın ve domain otorite puanlarını da not edin. Artık bazı sosyal ilişkiler kurmaya ve backlink toplamaya hazır sayılırsınız.

Sayılırsınız diyorum çünkü backlink alabilmeniz için gerekli olan önemli bir şey daha var: kaliteli içerik. Öncelikle web sitenizi backlink almaya hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Web Sitesini Backlink Almak İçin Düzenleme

Backlink stratejinizdeki başarı kendi arka bahçenizde saklıdır. Siteniz çok yavaşsa, site içerisinde gezinmek oldukça zorsa, sitenizde ciddi teknik hatalar varsa ziyaretçileriniz bir daha dönmemek üzere sizi terk edecektir. Google da sıralama kriteri olarak web sitenizdeki olumlu kullanıcı deneyimine önem verir.

En iyi backlink taktikleri bile içeriği ve yapısı fakir bir web sitesi için etkili sonuçlar getirmeyebilir. Aşağıdaki yöntemler web sitenizi backlink almak için uygun hale getirme konusunda size yol gösterecektir.

1. Sitenizi hızlandırın.

İnternet ortamında kulanıcıları yakalayabilmek oldukça zor. Web sitenizdeki bir sayfanın yüklenmesi için ziyaretçileriniz 5 saniyeden fazla beklemeyecektir. Bu deneyimi yaşamış kullanıcıların önemli bir çoğunluğu de sitenize bir daha uğramayacaktır.

Google arama sonuçlarında ilk sırada yer alacak kadar şanslı olsanız bile, yavaş bir siteniz varsa bu şansınız işe yaramayabilir. Google Page Speed Insights Tool ile site hızınızı hemen tespit edebilir ve eğer düşükse buradaki önerilere göz atarak çalışmalara bir an önce başlayabilirsiniz. Site hızınızı yükseltmek için:

• Görselleri sıkıştırarak ve dosya boyutunu küçülterek optimize edebilirsiniz.
• CSS ve Javascript’i küçültebilirsiniz.
• Tarayıcı önbellekleme özelliğinden faydalanabilirsiniz.
• Mobil deneyimini optimize edebilirsiniz.

2. Teknik hataları düzeltin.

Web sitenizdeki teknik sorunları düzelterek sitenizi backlink almaya daha uygun bir hale getirebilirsiniz. Bu hataları tanımlamak için Google Search Console size çok yardımcı olacaktır.

Search Console’a web sitenizi ekledikten sonra Tarama Hataları (Crawl Errors) bölümünden dikkat etmeniz gereken mevcut hatalara ulaşablirsiniz. Tarama hatalarını başka bir yazımda paylaşacağım. Fakat burada öncelik vermeniz gerek 2 önemli hata var:

302 Found: Bu hata ilgili adreste bulunan sayfanın geçici olarak taşındığını belirtiyor. Yanlış bir yönlendirme diyebiliriz, çünkü Google bunu görmezden gelir ve bağlantı herhangi bir SEO değeri taşımaz. Eğer 302 hatası görüyorsanız bu url’i ilgili olabilecek bir başka sayfaya 301 ile yönlendirebilirsiniz. Böylece Google yönlendirmenin kalıcı olduğunu görecek ve doğru sayfayı takip edebilecektir.

404 Not Found: Bu hata kodu ise ilgili adreste herhangi bir sayfa bulunmadığını bildiriyor. Bağlantı boş bir sayfaya gittiği için kullanıcı deneyimi olumsuz sonuçlanıyor demektir. Bu hatayı düzeltmek için ilgili adrese bir sayfa oluşturabilir ya da ilgili URL’i ilgili bir sayfaya 301 ile yönlendirebilirsiniz.

3. Site mimarisini iyileştirin.

Site mimariniz ne kadar iyi olursa, bağlantılar ve bağlantı akışı sitenizde o kadar iyi dağılır. Bunu başarmak için bir silo yapısı oluşturmanız gerekir. Silo yapısı ana fikrinizi veya anahtar kelimenizi ele alarak farklı kategorilere ayırmanızı kolaylaştırır. Bir konuya derinlemesine gidebilir ve ilgili olası tüm kullanıcı sorgularını yanıtlamayı hedefleyebilirsiniz.

Blog makalelerinin tarihlerine göre sıralandığı geleneksel blog yapısının aksine silo yapısı daha mantıksal düzenlenir ve Google’ın da sitenizi daha kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur.

Blogunuzun pilates ile ilgili olduğunu varsayalım. Bu durumda “Pilates Hakkında Bilgiler” ve “Pilates Aletleri” gibi ana fikirden farklı kategoriler oluşturabilirsiniz. Bu kategoriler bireysel ürün incelemeleri ve bilgilendirme sayfaları gibi daha alt kategorilere ayrılabilir.

Backlink stratejisi kurmaya başlarken de ters silo en etkili yöntemdir. Temel olarak sadece bilgilendirme ve bağlantıya dayanan geniş kapsamlı bir makale yayınlarsınız. Backlink çalışmanız için kullanacağınız içerik budur. Tüm backlink’leri alan bu makale, link haklarını web sitenizdeki diğer içerikler iç bağlantılara aracılığı ile dağıtacaktır.

4. Link verilebilir varlıklara yatırım yapın.

Karşı konulamaz, paylaşılması gereken sayfa veya sayfa dizileri oluşturursanız, ürün ve hizmetlerinizle ya da blogunuzla alakalı web siteleri kolayca backlink verecektir.

Bazı SEO uzmanları bu yönteme link bait (bağlantı yemi / tuzağı) adını verirler. Fakat bu terim oldukça tartışmalı, çünkü birçok kişiye göre aldatıcı ve etik olmayan bir yöntem izlenimi veriyor. Bazıları ise linkable asset (link verilebilir varlık) diye adlandırıyor, ki bana da ikincisi çok daha anlamlı geldi.

Bir linkable asset’in kapsamlı makalelerle sınırlı olmamalıdır. Farklı içerikler, farklı faydalar ve yaratıcı uygulamalar sunabilirsiniz. Bunun için şöyle bit teknik uygulayabilirsiniz:

• Alanınızla ilgili en çok paylaşılan içerikleri bulun, rakip içerikleri araştırın. Keyword araştırması yaparak alakalı popüler konuları keşfedebilirsiniz; Google’da anahtar kelimenizi aratabilir ve çıkan içerikleri inceleyebilirsiniz; Buzzsumo gibi araçları kullanarak en çok paylaşılan içeriklere ulaşabilirsiniz.
• Daha iyi bir versiyonunu oluşturun. Daha iyi bir tasarım, daha iyi bir konu, daha iyi bir makale olabilir.
• Aynı anahtar kelimeye daha önce link vermiş influencer’ları keşfedin. Bunun için yine Buzzsumo ya da SEMRush gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.
• Influencer’lar iletişime geçin ve backlink talebiniz sonuçlanana kadar takipte kalın.

Link İnşası Stratejileri

Link inşası çok zaman alacak bir iştir. Fakat çabalarınızın sonuçlarını görmek çok daha uzun sürecektir. Bu nedenle sıralamaları neredeyse hiç etkilemeyen konulara zaman harcamaktansa, sonuçtan harekete geçerek bağlantı kurmak çok daha doğru olacaktır.

Burada hatırlamanız gereken çeşitliliğin link inşası konusun önemli bir etken olduğudur. Asla tüm yumurtaları aynı sepete koymaya çalışmayın. Tüm backlink’leriniz tek bir kaynaktan gelirse Google durumdan şüphelenecektir.

Hedefleriniz doğrultusunda başarılı olabilecek yöntemleri daha önce yayınladığım Başarısını Kanıtlamış Backlink Stratejileri yazısında detaylı yazmıştım, buraya bir göz atmanızı öneririm.

Başarılı Backlink Çalışmaları İçin Önemli Kurallar

Backlink stratejileri de birçok konuda olduğu gibi önemli kurallara sahip ve bu kurallara uyduğunuz sürece başarı ihtimaliniz çok yüksektir. Aşağıda bu kuralları kısaca özetledim:

1. Çeşitlilik

Bu konuyu önceki bölümlerde de birkaç kez dile getirdim fakat yinelemekte fayda var. Çünkü çeşitlilik backlink inşasının altını kurallarından biridir. Farklı kaynaklardan alacağınız birkaç bağlantı, tek bir kaynaktan alacağınız binlerce bağlantıdan ok daha değerlidir.

Eğer backlink stratejileriniz için bir izleme aracı kullanıyorsanız (örn: Ahrefs), uniq bağlantıları inceleyerek ne kadar benzersiz alan adından backlink aldığınızı görebilirsiniz.

2. Networking

Karşılılık yasası, birine iyilik yaptığınızda bir gün size geri döneceğini öngörür. Pazarlamanın birçok alanında olduğu gibi bu alanda da karşılıklı iyi niyet önemlidir. Kurduğunuz ve sürdürdüğünüz sağlam ilişkiler size daha sonrasında farklı alanlarda avantaj sağlar. Backlink konusu da bunlardan biridir.

Öne sürdüğünüz, alıntıladığınız, övdüğünüz uzmanlar daha sonrasında makalenizi sosyal medya hesaplarında memnuniyetle tanıtacaklardır. Hatta backlink verme konusunda istekli olacaklardır.

Dikkat çekmenin bir diğer yolu da (aksi yönde bir politikanız yoksa) karşılıklı backlink alışverişidir. Backlink verdiğiniz siteler de sizin içeriklerinize backlink verme konusunda olumlu olacaklardır. Ayrıca bu teklifi email yoluyla da kendilerine iletebilirsiniz.

3. PBN Konusu

“Private Blog Network” olarak açılan ve Türkçe’de “Paravan Blog Ağı” diyebileceğim PBN’ler temelde ana siteye link sağlayacak yan siteler oluşturulması yöntemidir. Bu yan siteler hem kendi aralarında link alışverişi yapar hem de ana siteye link verir.

PBN’ler ana site ile alakalı yan sitelerden ve bu sitelere girilen özgün içeriklerden oluşurlar. Paravan site sayısı arttıkça üretilecek özgün içerik sayısı artacağından maliyet de artar. Her paravan site için ayrı hosting, tema ve eklentiler gerekir. Hazır olduklarında ise hem ana siteye hem birbirlerine backlink verirler.

PBN’lerin oluşturulması zaten maliyetli ve çok çaba gerektirirken; ayak izlerini silmek de bir o kadar özen ve dikkat ister. Burada dikkat edilmesi gereken burada bahsetmeye gerek duymadığım çok fazla detay var.

Bu yöntem işe yaramaz diyemeyiz fakat kullanılıp kullanılmaması konusunda SEO uzmanları çok farklı fikirlere sahip. Ben kullanılmaması taraftarıyım. Çünkü o kadar maliyet ve çaba sonrası ana siteye fayda sağlasanız bile, arama motorları durumu tespit ettiğinde ciddi ve geri dönüşü olmayan cezalarla karşılaşabilirsiniz. Arama motorlarının her geçen gün yapay zeka ile akıllandığını düşünürsek, uzun vadede zararlı çıkan siz olabilirsiniz.

4. Negatif SEO Konusu

Arama sonuç sayfalarındaki ciddi rekabet nedeniyle bazı rakipleriniz sizi oyun dışı bırakmaya çalışabilir. Negatif SEO bu amaçla kullanılan ve rakibi arama sonuçlarından çıkarmayı hedefleyen çalışmalardır.

Çok sayıda düşük kaliteli sitenin size bir anda backlink verdiğini düşünün. Bu durum Google karşısında sitenizin kötü görünmesine sebep olacak ve ceza ile sonuçlanacaktır. Bu doğal olmayan bağlantıları takip ederek birilerinin siteniz adına spam backlink çalışmaları yapıp yapmadığını gözlemlemeniz gerekiyor.

Sitenize verilen bağlantıları çeşitli backlink araçlarıyla takip ederek, şüpheli gördüklerinizi reddedebilirsiniz.

5. Geleceğe Hazır Olma

White Hat teknikleriyle veya doğal yoldan elde edilen backlinkler her zaman hükümdardır. Sürdürülebilir bir arama motoru optimizasyonu istiyorsanız, Google’ın algoritma güncellemelerine ve yapay zekasına dayanıklı çalışmalar yapmak zorundasınız.

Google sadece backlinklerden değil, link içermeyen anahtar kelimelerden de güven sinyali alacağı bir geleceğe doğru gidiyor. Google’dan Gary Illyes, 2017’de Brighton SEO’da gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi:

“Temel olarak internette yüksek oranda alıntılanan yüksek kaliteli içerik yayınlıyorsanız – ki ben sadece bağlantılar hakkında konuşmuyorum; aynı zamanda sosyal ağlarda markanız hakkında konuşan kişiler varsa, o zaman harikasınız.”

Backlink’ler önümüzdeki günlerde de sıralama faktörlerini domine etmeye devam edecek. Fakat off-page SEO (örn: sosyal medya, online incelemeler, müşteri hizmetler, vb.) yoluyla el ettiğiniz sağlam bir marka konumlandırması da sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.