Shopping Reklamlarında İlgi Çekici Başlıkların Önemi

Shopping Reklamlarında İlgi Çekici Başlıkların Önemi

Ürün feed’i optimizasyonu başarılı bir Google Alışveriş kampanyasının en önemli kriteridir. Ürün başlıkları da bu aşamada optimize edebileceğiniz ve kullanıcıların arama sorgusuyla alakalı olduğunu düşünebilecekleri önemli bir konu. Üstelik iyi bir ürün başlığı daha fazla kullanıcıyı ürününüze tıklamaya teşvik edebiliyor.

Ürün başlıkları ayrıca Google Alışveriş kampanyalarınızın performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri ve Google reklamları için de yeni anahtar kelimelerdir. Etkili ürün başlıkları kullanıldığında reklam performansında önemli oranda iyileşmeler görebilirsiniz. Bunun için daha ilgi çekici başlıklar yazmaya ve müşterilerinizin dilinden konuşmaya özen göstermelisiniz.

Shopping reklamlarında gerekli olan tüm verileri Google’ın ürün verileri spesifikasyonuna göre doğru bir biçimde sunmak zorundasınız. Ancak bir e-ticaret perakendecisi olarak Google Shopping kampanyalarından en iyi şekilde yararlanmak için ürün özet akışlarını optimize etmek ve iyileştirmek için daha gelişmiş teknikler uygulamanız gerekir.

Ürün başlıkları nasıl optimize edilir?

Shopping reklamlarında performans optimizasyonu için öncelikle Google algoritmasının arama yapan kullanıcılara doğru ürünü gösterdiğinden emin olmamız gerekiyor. Bunun için ise kullanıcıların hangi ürünler için hangi arama terimlerini kullandığını keşfetmeliyiz.

Google algoritması ürün başlığının başındaki kelimeleri arama sorgusuyla en alakalı reklamları seçerken önemli bir faktör olarak görüyor. Doğru kelime seçimi satın alma eyleminin gerçekleşmesini de etkileyecek önemli bir konu. Örneğin “ayakkabı yeşili” sorgusu ile “yeşil ayakkabı” sorgusu yapan kullanıcılar aynı şeyi aramıyor. Kısacası ürün başlıklarına ekleyeceğiniz kelimelerin tam olarak arama sorgusu ile eşleşmesi gerekiyor.

Ek olarak eş anlamlı kelimeler eşleştiğinde Google bir çaba içerisine giriyor. Bazıları “parti elbisesi” için arama yaparken, bazıları da “gece elbisesi” için arama yapar. Ancak ikisi de aynı ürünleri arar.

Google çaba sarf etmesine rağmen çoğu zaman bu eş anlamlıları anlamıyor ve temel dizi eşleşmesi yapıyor. Bu yüzden bir dizi süslü elbiseniz varsa, tüm eş anlamlı aramaları kapsadığınızdan emin olmalısınız. Kategorideki farklı tanımlayıcıları (parti, akşam, fantezi, güzel) kullanmanız gerekir.

Öncelikle normalleştirin, ardından müşterilerinizin dilinden konuşun.

İyi bir ürün feed’i oluşturmanın ilk adımı; anahtar kelime açısından zengin, normalize edilmiş bir ürün feed’i oluşturmaktır. Google marka, ürün adı ve model, renk ve boyut gibi ürün özelliklerini eklemenizi önerir.

Bazı feed yönetimi araçları, optimizasyona başlayacağınız sağlam, kural tabanlı (rule-based) bir Ürün Feed’i oluşturma konusunda oldukça başarılıdır.

Temel bilgileri sağladıktan sonra, belirli ürün sıralamasında doğru arama öbekleri dahil olmak üzere daha gelişmiş optimizasyon adımlarında ilerleyebilir ve normalize edilmiş başlıkların üzerinden düzeltmeler yapabilirsiniz.

Sattığınız ürün türüne göre başlık yapısı değişebiliyor. Bu konuda birkaç örnek verecek olursam:

• Giyim ürünleri: Brand + Gender + Product Type + Attributes (color, size, material)
• Tüketim ürünler: Brand + Product Type + Attributes (weight, count)
• Mobilya ürünleri: Brand + Product + Attributes (size, weight, quantity)
• Teknoloji ürünleri: Brand + Attributes + Product Type + Model #
• Sezonsal ürünler: Occasion + Product Type + Attributes
• Kitaplar: Title + Type + Format (hardcover, eBook) + Author

Başlık optimizasyonu için başlangıç olarak şu adımları uygulayabilirsiniz:

• Verileri alın: Adwords hesabınızdan bir Arama Sorgusu Raporu (Search Query Report) ve Ürün Performans Raporuna ihtiyacınız olabilir.
• Ürün özel akışınızı Merchant Center’dan alın.
• Arama sorgularında bulunan ancak rün feed’inizde yer almayan kelime kombinasyonlarını tanımlayın.
• İlgili ürünleri tanımlayın ve doğru arama terimlerini yansıtacak şekilde başlıkları değiştirin.

Reklamveren deneyimleri sonucunda ürün başlıklarının performans üzerinde önemli bir etkisi olduğu; ürün açıklaması, Google ürün kategorisi gibi diğer alanların ise çok az etkisi olduğu gözlemleniyor. Ürün başlıklarını etkili bir şekilde optimize etmek için çeşitli test ve denemeler yapabilirsiniz. Fakat çeşitli kaynaklardan topladığım deneyimlenmiş ve başarı göstermiş bazı yöntemleri görebilirsiniz.

1. Popüler anahtar kelimeleri ürün başlığına eklemek

Ürün başlıklarını optimize etmek için, mevcut başlıkların başına çok özel ve arama hacmi yüksek anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Örnek:

Mevcut Başlık: Nike Air Max Command Flex (PS) Spor Ayakkabı
Önerilen Başlık: Nike Çocuk Beyaz Spor Ayakkabı – Nike Air Max Command Flex (PS)

Bu terimleri çeşitli anahtar kelime araştırma araçlarından ya da Google Trends, Google Search Query, Keyword Planner gibi Google araçlarından da araştırma yaparak belirleyebilirsiniz. Sonrasında feed’de alakalı kelimeleri alakalı ürünlerle eşleştirmelisiniz.

2. Ürün başlıklarını önerilen uzunlukta yazmak

Google Shopping reklamlarındaki ürün başlıkları için belirli bir uzunluk öneriyor; 71 karakter. Bu uzunluğu geçen ürün başlıkları hem kullanıcı deneyimi açısından hem de Google’ın feed’i doğru tarayıp anlamlandırması açısından zorluk oluşturabiliyor.

Ürün başlıklarına sadece anlamlı olabilecek, önemli kelimeleri yazarak daha etkili bir feed oluşturabilirsiniz.

Örnek:

Mevcut başlık: Hummel Messmer Günlük Spor Ayakkabı Unisex Erkek Spor Ayakkabı Bayan S
Önerilen başlık: Hummel Messmer Unisex Günlük Spor Ayakkabı – Siyah

Yukarıdaki örneği gerçek bir arama sonucunda buldum. Görüldüğü gibi başlık uzun olduğu için Google bir kısmını kesmiş, yani reklamda görünmüyor. Ayrıca başlık tekrarlayan kelimelerle uzatılmış. Bunun yerine arama hacmi yüksek terimlere yer verilebilir.

Muhtemelen reklamveren web sitesinde hem “erkek spor ayakkabı” hem de “kadın spor ayakkabı” arayanları bu ürüne yönlendirmek için bu şekilde bir wording uygulamış. Fakat Shopping reklamlarında böyle bir wording’e gerek yok, çünkü feed doğru bir şekilde oluşturulursa Google iki kullanıcıya da unisex ürünü gösterecektir.

3. Gereksiz kelimeleri çıkararak karmaşık görünümü engellemek

Bazı perakendeciler ürünleri ayrıştırmak için web sitelerinde çeşitli ürün kodları kullanabiliyor. Bu kodların feed üzerinden otomatik çekilmesi ise Shopping reklamlarında ürün başlığının anlamsız ve karmaşık görünmesine neden olabiliyor.

Örnek:

Mevcut başlık: Adidas BB9677 VS JOG Erkek Günlük Ayakkabı (nylonsyn suede) Y36664002
Önerilen başlık: Adidas Erkek Günlük Spor Ayakkabı

Eğer kullandığınız e-ticaret altyapısı ya da feed aracı nedeniyle ürün kodunun da eklenmesi gerekiyorsa en azından en sona alabilirsiniz;

Önerilen başlık: Adidas Erkek Günlük Spor Ayakkabı BB9677 VS JOG

4. Semantik optimizasyonun önemi

Yapılan araştırmalar kullanıcıların yaptıkları arama terimiyle birebir olan ya da ona en yakın olan sorgu sonuçlarının daha etkili olduğunu gösteriyor. Bu nedenle müşterilerinizin dilini anlamak ve o dilden konuşmak çok önemli.

Örneğin, ürün feed’inizde “Waterproof Maskara” bulunuyor ve suya dayanıklılık özelliği markanızda “waterproof” olarak geçiyor. Fakat şunu fark etmelisiniz ki kullanıcılar bu ürünü “Suya Dayanıklı Maskara” diye aratıyor. Bu durumda ürün feed’inizi aramaya göre güncellemeniz gerekir.

Bir diğer örnek olarak; korsaj bağlamalı gelinlik modelleri satıyorsunuz ve ürün başlığınızda da “Korsaj Bağlamalı Gelinlik” yazıyor diyelim. Fakat kullanıcılar korsaj bağlamanın ne olduğunu bilmeyebilir ve onun yerine “sırtı ip bağlamalı” araması yapabilirler. Bu durumda ürün başlığınızda bu keyword’lere yer vermeniz daha faydalı olacaktır.

Ürün başlığı optimizasyonunun faydaları

Ürün başlığı optimizasyonu, Google Alışveriş kampanyalarınızı ölçeklendirmenin önemli bir parçasıdır. Gösterimlerinizi artırabilir ve alışveriş gelirlerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ürün başlığını optimize ederek, yalnızca hangi ürünlerin hangi sorguda görüneceğini belirlemekle kalmaz; aynı zamanda arama yapan kişinin ihtiyaçlarını yansıtması muhtemel olan reklamları göstererek trafik ve dönüşümü artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.