İşinize Yarayacak 4 Temel RLSA Stratejisi

İşinize Yarayacak 4 Temel RLSA Stratejisi

Arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri (Remarketing Lists for Search Ads), kampanyanızı daha önce sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara yönelik optimize etmenize imkan verir. Reklam özelleitirmelerinizi ve tekliflerinizi bu ziyaretçilerin bir sonraki Google araması için uyarlayabilirsiniz.

Segmentasyon ve optimizasyon için oldukça güçlü bir fırsat olan RLSA, arama ağı reklamlarından başarılı sonuçlar elde etmek için tüm Adwords hesaplarında uygulanması gereken önemli bir fırsat. Aşağıda bu listeleri nasıl daha verimli kullanabileceğiniz hakkında bilgi ve birkaç ipucu paylaşacağım.

RLSA reklamlarına başlamadan önce analiz etmeniz gerekenler

Kitlenizin nasıl davrandığını anlamanız, reklamlarınızı kitlenizin ihtiyaçlarına göre düzenlemenize imkan verir. Bunun için işe aşağıdaki soruları cevaplamaktan başlayabilirsiniz:

  • Ortalama sepet değeri (ABV) nedir? Ortalama değerlerin üstündeki sepet değerlerine sahip kişileri yeniden hedeflemek için bu bilgilere ihtiyacınız olacak.
  • Kar etmeye başlamak için minimum satış fiyatınız nedir? Eminim ki düşük kar marjına sahip çok ucuz ürünler için alışveriş yapan pazarlık avcılarını yeniden hedeflemek istemiyorsunuzdur.
  • Ortalama satış döngünüz nedir? Örneğin, mevcut müşteriniz tarafından yapılan iki alışveriş arasındaki normal süre nedir? Bunu kitlenizdeki kullanıcıların listede kalma süresini belirlemek için kullanabilirsiniz.
  • Hangi kategori ve markalarınız yeni müşteri edinmeye yönelik düşük ücretlendirmeye sahip? Eğer yeni müşterilere odaklanmak istiyorsanız, bu önemli bir bilgi.

RLSA Hakkında Bazı Genel Bilgiler:

  • Bir listede en az 1000 çerez olması gerekiyor.
  • Google, kullanıcıyı eyleminden 1 saat sonra bir kitleye ekilyor.
  • Maksimum üyelik süresi 180 gündür.
  • Teklif değiştiriciler -90% ila + 900% arasındadır.
  • Bir kullanıcı iki farklı listede bulunuyorsa, daha yüksek teklif değiştirici olan liste kazanır (ve asıl kazanan tabii ki Google’dır!)
  • Etiket yönetim sistemine farklı etiketler yerleştirebilirsiniz.

“Target and Bid” ve “Bid Only” Karşılaştırması: Temel Hedefleme Ayarlarınıza Karar Verme

RLSA için iki farklı hedefleme seçeneği var: “Hedefle ve teklif ver” ile “Sadece teklif ver”. Target and Bid ayarları belirli bir kitleyle sınırlı ve bu kitleye daha spesifik reklam vermenize izin veriyor. Öte yandan “Bid only” seçeneğinde teklifleri kitlenize dayalı olarak artırmanıza veya azaltmanıza imkan veren geniş bir yaklaşım var. Bu ayarlarınızı reklam grubu düzetinde belirleyebilirsiniz.

Üyelik süresi açısından birkaç liste oluşturmanız (yani en fazla 180 günlük olmak koşuluyla, 30 günlük ve 7 günlük) ve %0 ‘lık bir teklif değiştirici ile başlamanız önerilir. Bazı veriler toplandıktan sonra tekliflerinizi nasıl ayarlayacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Hedefleme ayarınıza bağlı olarak, aşağıdaki temel RLSA stratejilerinden birini takip edebilirsiniz:

1. Düşük oranları dönüştürmek

En belirgin yaklaşımlardan biri yeniden dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan kitleler için daha fazla teklif vermektir. Örneğin bir reklam grubunuzdan son 30 gün içerisinde gelerek, siteyi terk eden ziyaretçi sayısı %2 olsa da bu kitlenin dönüşüm oranı %24 olabilir.

Elbette ki terk edenler her zaman geri dönüp satın alabilirler. Fakat Google’da tekrar arama yaparlarsa sizin yeniden pazarlama çalışmalarınız ilgilerini çeker ve onların dönüşüm hunisine tekrar dahil etmiş olursunuz. Yeniden arama yaptıklarında markanız yerine rakiplerinizden birini tercih etmemeleri için reklamınızı daha yüksek bir konuma çıkarmanız ve bunun için gerekirse bütçenizi artırmanız etkili olacaktır. Örneğin teklifinizi %200 olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece kitleye yönelik ortama konumunuz yükselecek ve performans artacaktır.

2. Erişiminizi artırmak için bir “Head Term” kampanyası oluşturun.

“Target and Bid” ayarına geçmek normalde karsız olabilecek daha genel anahtar kelimelere teklif vermeyi gerektirir. Ancak erişimi sitenizi zaten ziyaret etmiş kullanıcılarla sınırlandırdığınız için performans normal seyrinde devam ederken; “moda” “satış” “giysi” gibi genel terimlere teklif verebilirsiniz.

Aynı stratejiyi event bazlı kampanyalarda da uygulayabilirsiniz. Target and Bid ayarını kullanarak, belirli kitleler için “hediyeler” “yılbaşı hediyesi” veya “Anneler Günü” gibi çok geniş terimlere teklif verebilirsiniz.

3. Kitlenizi device bazında ayırın.

Başka bir strateji de daha önce mobil sitenizi ziyaret eden kişileri hedeflemeyi içeren bir “mobil kullanıcı listesi oluşturmak. Bu şekilde, mutlak trafiği daha düşün olan ancak göreceli olarak iyi performan gösteren kitleye göre mobil cihazlara özel bir kampanya oluşturabilirsiniz. Bu arada sadece sitenizde daha önce bulunmuş kişileri hedeflediğiniz için yeni mobil ziyaretçileri hariç tutacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle yeni müşteri oranı %0’a yakın olacaktır.

Bu strateji özellikle uygun bir attribution çözümü olmaksızın belirli bir performansı hedefleyen mobile yönelik kampanyalarınıza kullanışlı olacaktır.

4. Alışveriş kampanyalarınıza RLSA uygulayın.

Google Şubat 2015’te alışveriş kampanyaları için RLSA özelliğini açtı ve metin reklamlarının yanısıra alışveriş reklamlarında da yeniden pazarlama seçenekleri sunmaya başladı. Bağımsız olarak RLSA ve Shopping kampanyalarının başarılı olduğunu düşünürsek, bu ikisinin kombinasyonu da oldukça umut verici diyebiliriz.

Yukarıda özetlediğim stratejiler Adwords performansınızı artırmak için oldukça güçlü araçlar. İşletmenizin stratejisine hangisinin daha uygun olduğuna karar vererek, bu stratejileri standart Adwords hesabınızın bir parçası yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.