PPC 101: Google Görüntülü Reklam Ağı Performansını Artıracak 6 İpucu

PPC 101: Google Görüntülü Reklam Ağı Performansını Artıracak 6 İpucu

Google görüntülü reklam ağında kullanacağınız bazı özellikler ve hedeflemeler ile düşük bütçeli kampanyalarda da başarılı dönüşümler elde edebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı “GDN”, internette sunulan en geniş içeriğe dayalı reklamcılık ağıdır. Milyonlarca web sitesinden oluşur ve reklamverenler reklamlarını çok sayıda hedefleme seçeneği kullanarak geniş bir kitleye yayabilirler. Araştırmalara göre bu kampanyaların ABD’deki tüm internet kullanıcılarının %92’sine ulaşabilmesine rağmen, reklamverenler tereddüt edebiliyor. Bunun çeşitli sebepleri var. Örneğin hedef kitleniz web sitelerinde dolaşırken, Google’da arama yapmalarına kıyasla “alışveriş modunda” olmayabilirler. Bu nedenle Google Görüntülü Reklam Ağını kullanırken, bütçenizden en iyi şekilde faydalanabilmek için kimi hedef alacağınız ve nasıl reklam vereceğiniz konusunda akıllı olmalısınız.

Search Engine Journal’dan Ben Wood’un kaleme aldığı bu öneriler ile görüntülü reklamcılığın potansiyelini bütçeniz kısıtlı olsa dahi nasıl kullanabileceğiniz konusunda yol gösteriyor.

1. Yeniden Pazarlama (Remarketing) Kampanyaları

Görüntülü reklam ağını kullanarak dönüşüm elde etmek istiyorsanız, en büyük fırsat yeniden pazarlama kampanyaları diyebilirim.

Remarketing, web sitesi ziyaretçilerinizin tarayıcısı aracılığıyla bir çerez oluşturmanıza izin verir. Google bu çerezler sayesinde kullanıcılar diğer siteleri ziyaret ettiklerinde Görüntülü Reklam Ağı reklamlarını gösterebilir. Bu biraz ürkütücü gelebilir, ancak reklamlarınızı gören kişilerin markanıza zaten aşina olması nedeniyle işe yarıyor. Ayrıca, yeniden pazarlamanın daha düşük EBM sağladığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu nedenle daha küçük bir bütçeyle çalışan reklamverenler için mükemmel bir seçenektir.

Remarketing kampanyası kurulumu:

• Remarketing etiketi oluşturarak web sitenizin tüm sayfalarına bu etiketi ekleyin.
• AdWords Shared Library’de Audiences sekmesini kullanarak yeniden pazarlama listeleri oluşturun.

• Birkaç gün içinde “All visitors” listeniz dolmaya başlayacak. Bunu Adwords Audiences sekmesi aracılığı ile izleyebilirsiniz.
• Seçili listeniz 30 gün içerisinde en az 100 ziyaretçi kazandığında remarketing kampanyasına hazırsıız demektir. Yeni bir kampanya oluşturmak için +Campaign butonunu tıklayın ve “Display Network Only”I seçin.

• Tüm özellikleri etkinleştirmek için “No marketing objective” ve “All features” seçeneğini tercih edin.

• Hedef yer ve dili seçerek; kampanya adı, teklif stratejisi ve bütçeyi belirleyin.
• İlk reklam grubunuza bir ad verin ve varsayılan TBM teklifinizi belirleyin. “Choose how to target your ads” bölümünden “Interest & Remarketing” seçeneğini işaretleyerek, reklamlarınızı nasıl hedefleyeceğinizi seçin.

• “Select a category” kısmındaki dropdown menüden “Remarketing lists”i tercih edin.

• Daha önce Audiences sekmesinden oluşturduğunuz remarketing listelerinden birini seçin. Bu örnekte “Tüm web sitesi ziyaretçilerini” hedef alıyoruz:

• “Kaydet ve devam et”e tıklayarak, eğer daha sonar yapacaksanız reklam oluşturmayı atlayın (skip ad creation).
• Reklamlarınız oluşturulduktan sonar web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar farklı sitelerde dolaşırken sizin görüntülü reklamlarınıza da göreceklerdir.

Uygun sıklık sınırını nasıl ayarlayacağınız ve performansı nasıl izleyeceğiniz de dahil olmak üzere yeniden pazarlama kampanyalarını optimize etme konusunda internette birçok faydalı yazı bulunuyor.

2. Benzer Kitleleri Hedefleme (Target Smilar Audiences) Kampanyaları

Google AdWords’teki Similar Audiences özelliği, benzer ilgi alanlarına ve göz atma alışkanlıklarına sahip kişileri, remarketing kitlelerinde olduğu gibi bulmaya çalışır. Remarketing özelliğini zaten kurduysanız, performansınızı artıp arttırabileceğinizi görmek için benzer kitleleri, ayrı reklam gruplarında hedeflemeniz önerilir.

Benzer kitleleri hedeflemek için yeni bir GDN kampanyası oluşturun ve Görüntülü Reklam Ağı hedefleme ayarlarından “Display Network targeting” seçeneğini seçin.

Ardından, hedeflemek istediğiniz benzer kitlelerin yanındaki okları » tıklamanız gerekiyor:

Benzer kitleler, web sitenize gelme ihtimali olan, benzer göz atma alışkanlıklarına sahip yeni ziyaretçiler oluşturarak; remarketing kampanyanızın erişiminin artmasına da imkan verir.

Öneri: Remarketing listeleri ve benzer kitleleri tek bir reklam grubunda hedeflemek yerine göreceli performanslarını izleyebilmek için ayrı reklam gruplarında hedeflemelisiniz.

3. Yerleşimler üzerinde yoğunlaşın

Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki reklamverenlere sunulan tüm hedefleme seçeneklerinden, reklamlarınızın sunulduğu yer üzerinde ayrıntılı denetim sahibi olmanın en iyi yolu, yönetilen yerleşimler kullanmaktır.

İlgi alanları (interests) veya konular (topics) gibi hedefleme yöntemlerini kullanırsanız, Google esasen hangi sitelerin alakalı olduğunu tahmin ediyor; bu da alakasız web sitelerinde de reklamlarınızın yayınlanabileceği riski taşıyor.

Yerleşimleri hedefleyerek, reklamlarınızın hangi sitelerde görüntülenmesini istediğinizi tam olarak seçebilirsiniz.Yerleşim hedeflemeyi ayarlamak için, görüntülü reklam ağı kampanyanızın hedefleme ayarlarına gidin ve “Ad targeting” açılır listesinden “Placements”ı seçin.

Ardından anahtar kelimeleri veya belirli web sitelerini arayarak listeden belirlediğiniz yerleşimleri seçebilirsiniz.

Yüksek performans gösteren yerleşimlerin (web sitelerinin) bir listesine sahipseniz, bunları tek tek reklam gruplarına göre ayırabilirsiniz. Daha sonar tekliflerinizi en iyi getiriyi sağlaya yerleşimler üzerinde daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

4. Mobil Oyunlara Dikkat Edin

Anahtar kelime, konu veya ilgi alanı hedefleme kullanıyor musunuz? Reklamlarınızın yayınlandığı yerleşimleri izlemenizin üzerinden biraz zaman geçti mi? Eğer öyleyse, mobil oyunlar bütçenizin büyük bölümünü boşa harcıyor olabilir. Bu, büyük oranda ebeveynlerin mobil uygulamalarını kullanan çocuklar nedeniyle ortaya çıkan ve genellikle reklamların yanlışlıkla tıklanmasına neden olan bir sorundur.

Mobil oyunların görüntülü reklam bütçenizden harcayıp harcamandığını kontrol etmek için: Görüntülü reklam ağı kampanyanıza gidin, kampanya için “Display Network tab” sekmesini, ardından “Placements” alt sekmesini tıklayın:

5. Pazardaki Kitleleri Hedefleyin

Pazardaki kitleler, Google’ın tarama davranışına ve etkinliğine dayalı olarak, sunduklarınızla en çok ilgilenme ihimali olan kişileri ifade eder. Bu kitle, sunduğunuz hizmetlerle eşleşen ürünleri ve hizmetleri aktif olarak araştıran ve karşılaştıran kullanıcılardan oluşur.
Pazardaki kitlelerin sizin için başarılı bir hedefleme yöntemi olup olmadığını öğrenmek için, “Interests end remarketing” sekmesi aracılığıyla bir kampanya oluşturun. Hedeflemek istediğiniz kitle türünü kontrol etmeden önce açılır menüden “In-market Audiences”I seçin.

Öneri: Bu hedefleme yönteminin reklamlarınızda işe yarayıp yaramayacağının gerçek bir analizini almak için pazardaki kitleyi hedeflediğiniz ayrı bir reklam grubu oluşturmanızda fayda var. Ardından performansı daha da hassaslaştırmak içi yerleşimler raporunu izleyin.

6. Gmail Sponsored Promotions (Gmail Reklamları) İçin Denemeler Yapın

Görüntülü reklam kampanyalarının en uygun maliyetli türlerinden biri, Gmail Reklamlarıdır. Bu reklamlar Gmail gelen kutusunda, e-postaların üzerinde görünenür. Normal bir e-postaya benzemek üzere tasarlanmıştır ve bir kez tıklandıklarında tam bir reklama dönüşürler.
Reklamların gelen kutumda tıklanmadan önce nasıl göründüğüne ilişkin bir örnek:

Tıklandığında ise reklamın genişletilmiş hali şöyle görünebilir:

Gmail reklamları için reklamverenler bir tane “collapsed (daraltılmış – metin tabanlı) reklam” ve bir tane de “expanded (genişletilmiş) reklam” oluşturmalıdır. Yukarıdaki Akbank örneği gibi HTML kullanarak oluşturulabilirler.

Reklamverenler, tıklama başı maliyet temelinde ücretlendirilir. Birisinin bir reklamı genişlettiğinde tıklamanın sayıldığını unutmayın. Yani bir reklamdan web sitesine tıkladıklarında değil. Reklamverenler yalnızca ilk tıklama için ödeme yapar. Bir kullanıcı web sitesine tıkladığında tekrar ücretlendirilmez.

Bu reklamların yalnızca standart Gmail hesaplarında görünmeye uygun olduğunu bilmelisiniz. Ücretli bir G suite işletme hesabının parçası olan hesaplarda görünmezler. B2B reklamverenseniz sektördeki hedef kitlenize yalnızca kişisel Gmail hesaplarından ulaşabildiğinizi unutmayın.

Hedefleme seçenekleri açısından, aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyonunu kullanarak hedefleyebilirsiniz (veya hariç tutabilirsiniz):

• Görüntülü Reklam Ağı anahtar kelimeleri (bu, bir kullanıcının aldığı son 300 e-postanın içeriğine dayanmaktadır)
• AdWords müşteri eşlemesi
• Yer hedefleme (kampanya başına bir tane)
• Konular (kullanıcının gelen kutusuna bağlı olarak)
• Demografik özellikler (yaş / cinsiyet / ebeveynlik durumu)

Görüntülü Reklam Ağı doğru kullanıldığında gerçekten harika. En iyi getiriyi elde etmek için reklamverenler, reklamlarını potansiyel müşterilerin önünde bulmalarını sağlamak için giderek genişleyen hedefleme seçeneklerinden yararlanmalı. İşiniz için sonuçlar sunup sunamayacaklarını görmek için en yeni özelliklerin yanı sıra yukarıda özetlenen bazı ipuçlarını test etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.