Gross Impression ve Uniqie Impression Hakkında

Gross Impression ve Uniqie Impression Hakkında

Impression, view, visitor derken kimi zaman kafalar oldukça karışabiliyor. Hatta kendi adıma konuşacak olursam, bazen bildiğimi bile unutuyorum diyebilirim. Özellikle data konusunda daha yolun başında olanlar için yardımcı olacak bir metin hazırlamak istedim. Analytics’i İngilizce kullandığım için yazının çoğunda orijinal terimlere yer verdim. Umarım size de yardımı dokunur.

Ad view olarak da bilinen ad impression (reklam gösterimi) tek bir reklam görüntüleme anlamına gelir. Bir ziyaretçi birçok reklamı görüntüleyebilir. Reklam bir ziyaretçiye her gösterildiğinde bir ham / brüt gösterim sayılır, birden fazla görmesi ve tekrarlanan gösterimler de buna dahildir. Örneğin bir web sayfasında 4 reklam varsa her bir reklam için bir tane olmak üzere 4 brüt gösterim (gross impressions) sayılır.

Öte yandan ziyaretçiler aynı reklamı birden çok kez gördüğünde 24 saatlik süre başına yalnızca 1 benzersiz (unique) gösterim sayılır. 24 saat sonra ziyaretçi bu reklamı tekrar görürse ekstra 1 benzersiz gösterim daha sayılır. Benzersiz yani unique gösterimler ziyaretçilerin IP bazında faaliyetlerini içerir. Unique gösterim sayılırken ziyaretçilerin tarayıcısına yerleştirilen çerezlerden yararlanılır. Bir ziyaretçinin çerezini sık sık temizlemesi durumunda unique gösterim sayısı da artacaktır.

Örnek:

A ziyaretçisinin gördüğü reklam: Ad1, Ad2, Ad3, Ad2
B ziyaretçisinin gördüğü reklam: Ad1, Ad4 ise;

Ad1 reklamı 2 unique 2 gross gösterime sahiptir.
Ad2 reklamı 1 unique 2 gross gösterime sahiptir.
Ad3 ve Ad4 reklamlarının her biri 1 unique 1 gross gösterime sahiptir.

İlişki

Unique impressions sayısı her zaman gross impressions sayısından düşüktür, çünkü bir ziyaretçi genellikle birden fazla reklam görür.

İlgili Şartlar

Basitçe impression dediğimiz gösterim sayısı için ayrıca “ad exposure”, “ad view” ve “imp” kelimeleri kullanılabilir. Brüt gösterim dediğimiz gross impression varsayılan terimdir ve reklam sunucusunda basitçe impression olarak ifade edilir. Bir reklam tıklaması (click) bir gösterime bağlı başka bir reklam metriğidir.

Farklı Aralıklar

Benzersiz gösterim sayısı IP adresi bazında 24 saat içindeki 1 ziyaretçi başına tanımlanır. Başka bir reklam sunucusu 12 saatte bir benzersiz gösterim sayarsa raporlar arasında farklılıklar oluşacaktır.

Impressions vs. Visits

Bir ziyaret (visit) genellikle bir ziyaretçiden gelen tek bir oturum olarak tanımlanır. Bir ziyaretçinin birden fazla ziyareti olabilir. Bir ziyaret birden fazla sayfa görüntüleyebilir. Bir sayfada birden fazla reklam yerleşimi varsa, brüt gösterimlerin sayısı ziyaret sayısından çok daha fazla olur.
Örneğin bir ziyaretçi web sitenizi günde 2 kez ziyaret etti. İlk ziyareti sırasında 2 sayfa görüntüledi ve 4 reklam gördü. İkinci ziyareti sırasında 3 sayfa görüntüledi ve 6 reklam gördü. Buradaki gross impression (brüt gösterim) sayısı 10 yani 4+6’dır.

Impressions vs. Pageviews

Reklam gösterimleri ile sayfa görüntüleme sayısı aynı değildir. Örneğin bir ziyaretçi bir sayfayı 4 reklamla görüntülediğinde, 1 pageview 4 impression vardır. Öte yandan bir sayfanın herhangi bir reklamı yoksa bu,1 pageview’dir ancak impression yoktur.

Unique Visitors vs. Unique Impressions

Örneğin bir ziyaretçi 20 sayfa görüntüleyebilir. Bu, analytics tarafından 1 unique visitor kabul edilecektir. Ancak bu ziyaretçinin 20 sayfalık ziyareti sırasında 5 farklı reklam görmesi durumunda 1 unique visitor 5 unique impression olarak kaydedilir. Eğer ziyaretçileri ve sayfa görüntülemelerini kaydetmek isterseniz, her sayfadaki reklama özel bir beacon (işaretçi) yerleştirmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.